Lithokolik asidin esterleşme reaksiyonları
Esterification reactions of lithocolic acid
- Tez No: 245437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN RIZA FERHAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, steroidler, steroid türevi olan kolesterol ve bunların yükseltgenmesi ile elde edilen safra asitlerinden bahsedilmiştir. Safra asitlerinin yapısal, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile farmokolojik uygulamaları anlatılmıştır.Biz bu çalışmamızda safra kesesine yönelik ağrı kesiciler olabileceğini düşündüğümüz lithololik asidin, naproksen, diklofenak ve floribuprofen türevi esterlerini elde etmeye çalıştık. Bu amaçla ilk olarak siklizasyonu veya oligomerleşmeyi önlemek amacı ile lithokolik asidin metil esteri elde edildi. Bu esterleşme reaksiyonunda bazı analjezikler, disiklokarboksidiimid (DCC), Yamaguchi (2,6-diklorobenzoil klorür) ve benzoil klorür gibi reaktifler ve methyl lithocholate kullanıldı. Bu bileşikler, IR spektrumu, 1H NMR ve 13C NMR spektrumları alınarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we talk about steroids, cholestrole that is a type of steroid and bile acids which are obtained by oxidation of these conformational, physical, chemical properties of bile acids and their pharmacological activities are mentioned.In our study, we planned to get spesific analgesic for gallbladder so we tried to obtain lithocholic acid?s esters which are produced from naproxen, diclofenac and fluoroibuprofen. We obtained first of all, methyllithocolate to prevent forming of cyclic or oligomeric compounds. In this esterification reaction we used some analgesic drugs, different types of reagent like dicyclocarboxydiimide (DCC), Yamaguchi (2,6-dichlorobenzoyl chloride) and benzoyl chloride and methyl lithocholate. These compounds are confirmed by IR spectrum, 1H NMR and 13C NMR spectrum