Safra asidi içeren polimerlerin eldesi, nanolif ve ilaç salım uygulamalarının incelenmesi
Obtaining of bile acid containing polymers, investigation of their nanofiber and drug release applications
- Tez No: 575049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN RIZA FERHAT KARABULUT, PROF. DR. MEHMET ATİLLA TAŞDELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle safra asitleri türevi olan litokolik ve kenodeoksikolik asit 4-pentinoik asit kullanılarak fonksiyonlandırılmış olup azit yan gruplu sentetik polimerlere klik reaksiyonları sayesinde aşılanmıştır. Elde edilen aşı kopolimerlere optimal koşullarda elektro eğirme prosesi uygulanarak nanolif yapıları elde edilmiştir. Elde edilen polimerlerin yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, GPC spektroskopisiyle aydınlatılmış olup, nanolif yapıların termal ve yüzey özellikleri DSC, TGA, WCA ile incelenmiştir. Tezin diğer kısmında litokolik ve kenodeoksikolik asitten elde edilecek polimerlerin ilaç bağlama ve salım özelliklerini incelemek amacıyla farklı mimarilere sahip safra asidi içeren amfifilik polimerler sentezlenmiştir. Yıldız dallanmış ve blok kopolimerlerin yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, GPC ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen bu polimerlere doksorubisin yüklenerek elde edilen nanopartiküllerin ilaç salım sonuçları tezde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, lithocholic and chenodeoxycholic acid that are derivatives of bile acids were firstly functionalized using 4-pentinoic acid and grafted to synthetic polymers possessing azide side group by means of click reactions. The obtained graft copolymers were electrospun by applying electrospinning process under identified optimal conditions so as to achieve the nanofibre of them. The structures of the achieved polymers were determined by spectroscopic FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and GPC analeyses, whereas thermal and surface properties of nanofibers were examined by DSC, TGA and WCA analyses. In the other part of the thesis, amphiphilic polymers possessing bile acid having different architectures were synthesized to investigate drug binding and release properties of polymers to be obtained from lithocholic and chenodeoxycholic acid. The structures of star and block copolymers were clarified by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and GPC analyses. The drug release results of nanoparticles obtained by loading doxorubicin to these synthesized polymers were shared in the thesis.