Gaz kütlesel debisi ölçülmesi için geliştirilmiş bir yöntemin hassasiyet ve güvenilirliğinin araştırılması
To measure the gas mass flow rate accuracy and reliability of a method developed to investige
- Tez No: 245441
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde; kütlesel gaz debisinin ölçülmesinde kullanılabilecek bir yöntem deneysel olarak incelenmiştir. Gaz kütlesel debisinin ölçümü için tasarlanmış dört orifisli köprü tesisat ile deneysel çalışmalar yapılmış, sonuçların hassas ve güvenilirliği incelenmiştir.Birinci bölümde; yapılacak tez çalışması hakkında genel bilgiler verilirken; ikinci ve üçüncü bölümde ?Basınç ve Debi Ölçüm Yöntemleri? açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; değişik debi ve basınç elde edilmesi için kullanılan ?Doğru Akım Motor Hız Kontrol Yöntemleri? hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde; gerekli standardizasyon referans alınarak tezin ana konusu olan ?Orifis Yöntemiyle Debi Ölçüm Esasları? açıklanmıştır.Altı ve yedinci bölümde; kullanılan deney tesisatının tasarlanması ile ilgili açıklamalar, yapılan deneyler ve sonuçları hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method that can be used to measure the mass of the gas flow rate were investigated as experimental. Designed for measurement of gas mass flow and experimental studies have been made four orifice bridge installation and precision and reliability of the results was examined.The first section, general information about the thesis work is given; the second and the third chapter“Pressure and Flow Measurement Methods”are described. The fourth section, to obtain different flow and pressure are used for“Direct Current Motor Speed Control Methods”are given information about. The fifth section, the main thesis about the necessary standardization of reference, the“Basics of Measuring Flow of Orifice Method”is described.Six and seventh section, the design of experiments with the equipment descriptions, information about the experiments and the