Kastamonu yöresinde yetişen bazı kuş kirazı (Prunus avium L.) tiplerinin çimlenme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of seed germination of some wild cherry (Prunus avium L.) genotypes grown in Kastamonu province
  1. Tez No: 245445
  2. Yazar: FATİH HANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEMLİHA EDİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, Kastamonu ilinde doğal olarak yetişen ve anaçlık özelliği iyi olan bazı kuş kirazı tiplerinin çimlenme özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2007-2008 yıllarında yürütülmüştür. Materyal olarak, Devrekani İlçesi Kızacık ve Kuz köylerinden temin edilen 4 tip ile Bozkurt İlçesi Esentepe köyünden temin edilen 3 tipe ait tohumlar kullanılmıştır. Tohumlar, canlılık testi sonrası GA3'in, 0 (kontrol), 500, 1 000, 1 500 ppm dozlarında, 24 saat süreyle bekletilmiş ve katlama ortamına konmuştur. Tohumlar, katlama ortamından 60., 75., 90., 105. ve 120. günlerde çıkartılarak, çimlendirme ortamına alınmışlardır.Araştırma sonuçlarına göre değişik GA3 dozlarının, çimlenme özelliklerine etkisinin, katlama süresi ve tiplere göre değiştiği tespit edilmiştir. En yüksek çimlenme oranı, Tip-E'de 1 000 ppm GA3 uygulandıktan sonra 105 gün katlama sonrası % 90 olarak saptanmış, uygulanan yöntemler arasından, 1000 ppm GA3 dozu, 105 gün katlama süresinin tavsiye edilebilir olduğu, bütün tiplerde çimlenmenin en erken 2. günden itibaren başladığı ve Tip-E dışında 8. günden sonra hiç çimlenme gerçekleşmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2007 and 2008 to determine of the germination characteristics of seven wild cherry genotypes naturally grown in Kastamonu region, which have good capability as rootstock. Four of these genotypes used in the study were obtained from Kızacık and Kuz villages in Devrekani and three of them were collected from Esentepe village in Bozkurt. The seeds were treated with 0, 500, 1 000 and 1 500 ppm doses of GA3 for 24 hours and transferred on stratification media after viability tests. Seeds were taken from stratification media on 60th, 75th, 90th, 105th and 120th days and transferred the germination media.Effect of different GA3 doses on germination capacity were also varied by the stratification period and genotypes. The highest germination rate was obtained from the seeds of Genotype-E that treated 1 000 ppm GA3 + 105 days stratification (% 90,00). The dose of 1000 ppm GA3 application and 105 days of stratification period were advisable. In all genotypes, the earliest germination began at 2nd day and no germination was obtained after 8th day except type-E.