Kastamonu yöresinde tespit edilen bazı kuzugöbeği türlerinin moleküler ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of molecular and chemical properties of some nugs species in kastamonu area
  1. Tez No: 574547
  2. Yazar: ABDULLAH ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Morchella mantarı genel olarak her yerde yetişebilen mantarlar olarak tanımlanmaktadır. Çalışma alanını oluşturan Kastamonu ilinde farklı lokasyonlarda çam, göknar ve meşe ormanlarında 600-1550 m rakımlar arasında Morchella mantarı tespit edilmiştir. Çalışmaya konu Kastamonu ilinde 2018 yılının Nisan-Mayıs aylarında Kastamonu Merkez, Ağlı, Araç, Bozkurt, Daday, Devrekani, Hanönü, Taşköprü, Tosya ilçelerinde daha önceki yıllarda Morchella tespit edilen mevkilerde arazi çalışması yapılmış olup 6 farklı lokasyonda Morchella mantarı bulunmuştur. Morfolojik olarak birbirinden farklı olan bu 6 farklı örneğin moleküler analizi sonucunda Morchella elata ve Morchella importuna olmak üzere 2 farklı tür olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışmada Kastamonu yöresinde çeşitli lokasyonlarda yetişen Morchella türlerinin morfolojik ve moleküler tanımlamaları yapılmış, içerdiği fenolik bileşikler ile antioksidan özellikleri araştırılmıştır. Buna göre Küre Kösreli mevkisinden toplanan ve KG-1 olarak isimlendirilen örneklerde yüksek antioksidan aktivite ve en yüksek fenolik bileşik içeriği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Morchella mushrooms are generally defined as ubiquitous mushrooms. Morchella mushrooms have been found in the pine, fir and oak forests in different locations in Kastamonu province which constitutes the study area between altitudes of 600-1550 m. The subject of the study was conducted in Kastamonu province in April-May 2018 in Kastamonu Center, Ağlı, Araç, Bozkurt, Daday, Devrekani, Hanönü, Taşköprü and Tosya districts. As a result of the molecular analysis of these 6 different morphologically different samples, Morchella elata and Morchella importuna were found to be 2 different species. In this study, morphological and molecular definitions of Morchella species grown in various locations in Kastamonu region were made and their phenolic compounds and antioxidant properties were investigated. Accordingly, high antioxidant activity and highest phenolic compound content were determined in the samples collected from Küre Kösreli site named as KG-1.