Derna (Libya) yöresi bazı tıbbi aromatik bitkileri
The medicinal and aromatic plant in the city of Derna
- Tez No: 476113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bitki türlerinin çeşitli kısımlarının ya da çeşitli bitkilerden elde edilen etken madedeler ile insanoğlu eski dönemlerden beri yararlanmışlardır. Günümüz koşullarında tıbbi ve aromatik bitki türleri çeşi,tli hastalıkların tedavisinde alternatif tıp kavraile kullanılmakta olup nun yanında bu bitkilerden parfümeri, kozmetik, baharat, fitoterapi gibib alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Yapılmış olan bu çalışmada Derna (Libya) yöresinde kullanımı bilinen tıbbi ve aromatik bitkiler ile genel bitki örtüsü araştırılmıştır. Sonuçlar bölgede bitki örtüsünü oluşturan en önemli bitki türlerinden birinin, Juniperus phoenicea L, Pistacia lentiscus L, Pinus halepensis Millr, Ceratonia siliqua ve Myrtus communis L.Phlomis floccosa L, Cistus L, and Calicotome villosa L. olduğunu göstermektedir.Ayrıca, bu bölgede yetişen tıbbi ve aromatikbitkilerin yangın, kesim, tıbbi olarak kullanım için bitkilerin toplanması, orman yollarının yapımı ve otlatma da dahil olmak üzere bitki örtüsü üzerinde beşeri faktörlerinin en önemli ve en etkili olduğu düşünülen bozulma faktörlerine maruz kaldığı saptanmıştır. Çalışma, bölgedeki bitki örtüsünün bozulmasını azaltacak ve tıbbi ve aromatik tür içeren bitki örtüsünün korunması ve muhafazası için gerekli olan en önemli adımları ve prosedürleri ortaya koyan bir dizi program ve tavsiyeyle sona ermektedir. Çalışma nadir ve tehdit altındaki doğal üreme konusunda güçlük çeken bitki türlerini koruyan çeşitli geliştirme programlarını önermektedir. Bu tür bitki türlerinin özel ve kamusal fidanlıklarda çoğaltılmasını teşvik etmek gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The humankind has used the various parts of plant species or the active substances from various plants since the ancient times. The medical and aromatic plant species are used with the concept of alternative medicine in the treatment of various diseases in today's conditions and these plants have been started to be used in the fields such as perfumery, cosmetics, spices and phytotherapy. In this study, the general vegatation was searched with the medical and aromatic plants that their use is known in the region, Derna (Libya). The results have shown that one of the most important plant species which constitutes the vegatation in the region is Juniperus phoenicea L, Pistacia lentiscus L, Pinus halepensis Millr, Ceratonia siliqua and Myrtus communis L. Phlomis floccosa L, Cistus L, and Calicotome villosa L. Moreover, it was determined that the vegatation is exposed to the deterioration factors which are considered as the most important and most effective in the human factors, including the fire of medical and aromatic plants growing in this region, cutting them, the collection of plants to use in medicine, construction of forest ways and grazing. The study ends with a set ıf programs and recommendations to decrease the deterioration of vegetation in the region and to provide the most important necessary steps and procedures for the protection and conservation of vegetation which include the medical and aromatic species. The study recommends the various development programs which protect the plant species that they have difficulty in the rare reproduction under the duress. It is necessary to promote the reproduction of these plant species in private and public plantations.