Küçük ölçekli sürekli beslemeli bir biyogaz tesisinin çalişma şartlarinin belirlenmesi
Determination of working conditions of a small-scale and continuous flow biogas units
- Tez No: 245453
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada, enerji üretimine yönelik yapılan çalışmalar günümüzde daha çok alternatif enerji kaynaklarına yönelmiştir. Bunlar güneş, jeotermal, rüzgar ve biyogaz gibi enerji kaynaklarıdır. Ülkemiz, alternatif enerji kaynakları bakımından zengin bir potansiyele sahiptir.Biyogaz, her türlü organik atıkların, havasız koşullarda fermantasyonu sonucu oluşan renksiz ve temiz, ısıl değeri yaklaşık 5100 kcal/m3 olan bir gazdır. Biyogaz uygulamaları sonucunda, enerjinin yanında elde edilen fermente gübrenin (biyogübre),tarımsal üretimin artırılmasına önemli katkıda bulunacağı açıktır. Topraklarımızın organik madde kapsamlarının çok düşük olması, döviz girdilerinin bir bölümünün de gübre dış alımına harcandığı göz önüne alınırsa, fermente gübrenin önemi daha iyi anlaşılır. Ayrıca biyogaz uygulamalarıyla kırsal kesimde olumsuz sağlık koşullarının iyileştirilmesi de mümkün olabilir.Köylerimizin birçoğunda üretilen hayvan gübreleri yakılmaktadır. Bunun milli ekonomiye olan zararı küçümsenemeyecek kadar çoktur. Hayvan gübrelerinin tezek olarak yakılmasıyla hem yeterli enerji sağlanamamakta hem de topraklarımızın bu gübreden faydalanması engellenmektedir.Yapılan araştırma sonucunda; yukarıda faydaları sayılan biyogazın üretimi gerçekleştirilmiş, ev ısıtılmasında kullanmak, gerektiğinde elektrik elde etmek ve sera ısıtmak üzere bir biyogaz tesisi kurulmuştur. Biyogaz tesisi, Kastamonu Taşköprü Ortaköy Köyü'nde bir örnek çiftçinin arazisinde kurulmuştur. Tesisin kapasitesi; 25 büyükbaş hayvan için ortalama 30 m³ hacminde fermantasyon tankından günde yaklaşık 15 m³ biyogaz elde edilmektedir. Tesis, Türkiye'de ilk uygulan Alman tipine göre 6 mm'lik çelik sac malzemeden yatay silindir şeklinde yapılmıştır. Isıtma, karıştırma ve depolama otomatik olarak çalıştırılmaktadır. Fermantasyon tankının ısıtılmasında biyogazdan ve gerektiğinde güneş enerjili su ısıtma sisteminden de yararlanılmaktadır.Üretilen biyogaz ile iki katlı çiftlik evi ısıtılmakta ve yemek pişirilmektedir. Bu tesis sayesinde yeni bir enerji kaynağına sahip olunduğu gibi bölgenin hayvansal ve bitkisel üretiminin birlikte kalkınması sağlanacaktır. Çünkü biyogaz üretmek için hayvan gübresine dolayısıyla hayvan varlığına ihtiyaç duyulacak, hem de üretilen biyogaz ve biyogübre ile seralarda ve açık alanlarda bitkisel üretimin artırılması için gerekli ortamın oluşturulmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, many works are canalized on alternative energy productions in the world. These are solar energy, geothermal, wind and biogas energy sources. Our Country is rich in alternative energy resources.Biogas is produced from organic material under anaerobic conditions of fermentations with clear, colorless and has approximately 5100 kcal/m³ heat content.After the application of biogas production, beside of energy production, acquired fermented manure has an important effect on agricultural productions. As we know that our soils have few organic material contents and if we take in to a count currency loss due to fertilizer import, importance of the fermented manure comes into prominence. With administration of biogas in the rural region, health requirements may also be recovered.In our many villages, the manure is burned. The damage of burning manure on the national economy is considerable high. The burning of dried dung (manure) has no enough energy ensured and no soil profit by manure.In this study, by establishing a biogas plant, biogas production was put into practice, to use of in heating house and greenhouses and whenever necessary electric was produced. The plant was established on the farm in Ortaköy village in the region of Taşköprü-Kastamonu. Plant capacity of 25 cattle is 15 m3 biogas productions per day from 30 m3 fermentation tank. Such a plant was the first time established in our country (Turkey) as in Germany type with 6mm steal sheet metal in shape of horizontal cylindirical tank. The heating, mixing, isolation and storage were automatically controlled. Fermentations tank might be heated use it the solar energy or biogas.With the produced biogas, duplex farmer house was heated and the daily meels were cooked. By establishing this plant, the development of the animal and plants production may be ensured. Because, to produce biogas, animal and its manure are required, hence, by production of biogas and bio-manure, plants production on the agricultural land and greenhouses will be increased.