Değişik meyve ve sebze kabuklarındaki resveratrol miktarının HPLC ile belirlenmesi
Detection of resveratrol amount in different fruits and vegetables by HPLC
  1. Tez No: 245452
  2. Yazar: GÜLŞEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Resveratrol lipit peroksidasyonunu önler ve triaçilgliserol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. C vitamininden daha etkili bir antioksidandır. Resveratrol özellikle şarapta ve kırmızı üzümde yüksek miktarlarda belirlenmiştir. Bu çalışmada, 26 numuneden resveratrol eksrakte edilerek HPLC ile ölçümleri yapılmış, değişik meyve ve sebzelerde resveratrol tespiti amaçlanmıştır. Ölçümler sonucunda yer fıstığı dış kabuğunda, salatalık kabuğunda ve karadutta yüksek miktarda resveratrol tespit edilmiştir. Bu meyve ve sebzelerin kalp ve damar hastalıkları tedavisinde faydalı olacağı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Resveratrol prevent peroxydation of lipids and protect from cardiovascular diseases as if scale down level of triacylglycerol. Resveratrol is an antioxidant so is more effective than Vitamin C. Resveratrol was detected much amount especially at wine and red grape. İn this study, resveratrol was exraction from 26 kind of example and was aimed to analyse of resveratrol amount in different fruits and vegetables by HPLC. As a result of measures, resveratrol was detected much amount in integument of peanut and cucumber, black mulberry. This different fruits and vegetables may think that is useful in the therapy of cardiovascular diseases.