Zinav gölü havzası bitki biyolojik çeşitliliği ve toprak ilişkilerinin coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri ile araştırılması
Investigation of plant biodiversity with soil relationships in the Zinav lake basin and surrounding areas using geographic information systems and remote sensing techniques
  1. Tez No: 245454
  2. Yazar: YUSUF ADAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERGAN KARAER, YRD. DOÇ. DR. HAKAN METE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Ziraat, Biology, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, Tokat ili Reşadiye ilçesinde, bitki biyoçeşitliliği ve diğer özellikleri ile koruma özellikleri bulunan, Zinav Gölü Havzası'nın, bitki biyoçeşitliliği ile toprak özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen veriler, güncel veri tabanları CBS ve UA teknikleri kullanılarak analiz edilmiş, modellenmiş ve yorumlanmıştır. Havzada, ileriye dönük tedbirlerin ve yönetim kararlarının alınabilmesi için, özellikle arazinin fiziksel yönden korunarak, sosyoekonomik katkılarının belirlenebilmesi amacı ile bitki biyoçeşitliliği ve toprak özellikleri veri tabanı oluşturulmuş ve haritalanmıştır. Bu veri tabanı ve haritalar, ileride hazırlanacak her türlü bölgesel ve yerel kalkınma projelerini de destekleyecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this research, tookplace in province of Tokat, district of Reşadiye, Zinav lake which has plant biodiversty and other protection features was researched. Recent database CBS and UA techniques were used, analysed, modelled and interpreted. In order to make management decisions and take measures prudential in the basin, especially the land should be protected in physical terms to determine socioecomonic contributions of plant biodiversty and land characteristics a database was formed and was mapped. These database and maps, have capacity to quicken all regional and local improvement projects.