Sakarya ili Karadeniz sahili Laridae familyasına ait türlerin biyoekolojisi
The bio-ecology of Laridae family in Sakarya province in West of Black-Sea coast
  1. Tez No: 245472
  2. Yazar: ÇETİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Batı Karadeniz Bölgesi sınırlarında yer alan Sakarya ili büyük sulak alanlar ve çok uzun kumul sahiller içermektedir. Bu nedenle başta Laridae familyası olmak üzere pek çok kuş türünü barındırır. Denizköy (Acarlar), Yenimahalle, Karasu Plajı, Küçükboğaz, Kocaali Plajı ve Melenağzı'nda 19 Ağustos 2007 ? 22 Temmuz 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada Laridae familyasına ait 9 takson tespit edilmiştir. İstasyonlarda gözlenen türlerin sayısal dağılımı; Larus cachinnans michahellis 2697, Larus. ridibundus 3087, Larus. canus 167, Larus fuscus 35, Larus atricapillus 1, Larus minutus 17, Larus. genei 10, Larus philadelphia 8, Sterna hirundo 101 olarak belirlenmiştir.Kaydedilen türlerin; biri yerli, biri yaz göçmeni, ikisi kış göçmeni ve beşi transit göçerdir. İstasyonlarda görülen türlerin tamamı, koruma statüleri açısından ?Nesli Tehlike Altında Olmayan (Least Concern)? grubuna girer.Çalışma sahasında baskın tür Larus ridibundus iken, Larus atricapillus baskınlığı en düşük tür olarak tespit edilmiştir. Laridae familyasına ait türlerin toplam birey sayıları Melenağzı'nda 2353, Kocaali Plajı'nda 565, Küçükboğaz'da 250, Karasu Plajı'nda 82 ve Yenimahalle'de 2873 olarak tespit edilmiştir. Yapılan arazi çalışmalarında Denizköy (Acarlar) istasyonunda hiçbir Laridae türü tespit edilememiştir. Araştırmada Melenağzı'nın (Denizköy) Acarlar hariç bütün istasyonlarla aynı oranda benzerlik gösterdiği, Küçükboğaz ? Kocaali istasyonlarının birbirine en fazla benzeyen istasyon olduğu ve Acarlar'ın hiçbir istasyonla benzerlik göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The city, Sakarya located in the west of Black Sea Region has got big watery areas and very long sandy beaches. This area is bio-ecologically suitable for the topic of my thesis. ?Laridae taxones. 9 taxon belonging to Laridae have been determined at the studies between the dates 19th of August, 2007 and 22nd of July, 2008 at Denizköy (Acarlar), Yenimahalle, Karasu Beach, Küçükboğaz, Kocaali Beach and Melenağzı. The numerical distribution of the taxones observed at these places has been defined as Larus cachinnans michahellis 2697, Larus ridibundus 3087, Larus canus 167, Larus fuscus 35, Larus atricapillus 1, Larus minutus 17, Larus genei 10, Larus philadelphia 8, Sterna hirundo 101.At the observation area, 1 local, 1 summer immigrant, 2 winter immigrant and 5 transit immigrant species have been found. The whole species recognized at these places are at the statue of Least Concern, namely they are caterogized as ?The species is not under danger?At the observation area, the dominant species is observed as Larus. ridibundus, and uncommon species is observed as Larus atricapillus. The numbers of indivuduals are defined as 2353 at Melenağzı, 565 at Kocaali, 250 at Küçükboğaz, 82 at Karasu Beach, 2873 at Yenimahalle. At Denizköy (Acarlar), there isn?t found any Laridae species. During this observation the followings have been observed; Melenağzı has similarities with all stations, except for Denizköy (Acarlar); Küçükboğaz and Kocaali Beach are the most similar stations and Denizköy (Acarlar) has no similarities with the other stations.