Bulanık aksiyomatik tasarım yönteminin personel seçim problemine uygulanması
Application of fuzzy axiomatic design method for personnel selection problem
- Tez No: 245532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, uluslararası bir firmanın Türkiye şubesi için üst düzey yönetici seçimi, personel seçimi problemi olarak ele alınmış ve problemin çözümü için Analitik Ağ Süreci (AAS, ANP) ve Aksiyomatik Tasarım (AT, Axiomatic Design) yaklaşımı önerilmiştir. Çok ölçütlü karar verme (ÇÖKV) yöntemlerinden biri olan AT, karar verme sürecinde nitel ve nicel kriterlerin dikkate alınması gereken problemlerin çözümünde kullanılan yöntemlerden birisidir. Çalışmada AAS ile seçim yapıldıktan sonra, AT'nin Bilgi aksiyomuna dayanarak karar verici açısından önemli kriterler temelinde tasarlanan personel seçim modeli ile alternatif adaylar arasından minimum bilgi içeriğine sahip olan adayın seçimine yönelik uygulama yapılmıştır. Personel seçim sürecini etkileyen kriterlerin bazıları sayısal verilerle ifade edilemeyen değerlendirmeler için üçgensel bulanık sayılar kullanılmıştır. Kriterlerin kendi aralarında önceliklerinin olduğu durum ve üçgensel bulanık sayılarla bulunan sonuçların değerlendirilmesinde Ağırlıklı Bulanık AT kullanılmış ve her üç yöntemin sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for an international firm that has an office in Türkiye, top level manager selection is discussed as personnel selection problem and Analytic Network Process (ANP), Axiomatic Design (AD) methods are proposed for the solution of the problem. One of the multi attribute decision methods (MADM), AD, that can be used in decision process and for the solution of the problems which both qualitative and quantitative factors needs to be considered at the decison process. In the study, after having the application of ANP to the selection process, an application of selecting the personnel which has the minimum information content among the alternative candidates by a personnel selection model which is designed based on the important criteria for decision maker has done based on the information axiom of AD. Because of all the factors that affect personnel selection process can not be denoted by numerical values, the evaluation of the candidates has been done by using triangular fuzzy numbers and fuzzy AD has been used for the evaluation. Weighted AD has been used by regarding that factors have precedency with respect to each other and results of three methods have been compared.