Mogan gölü ve gölü besleyen su kaynaklarında organoklorlu pestisit kirliliğinin araştırılması
Organochlorine pesticide pollution testing for Mogan lake and its feeding water resources
  1. Tez No: 245533
  2. Yazar: ÖMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. REHBER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mogan Gölü'ndeki organoklorlu pestisit kirlenmesinin saptanması amacıyla, Mogan Gölü'nü besleyen derelerden 4 örnekleme noktası, Mogan Gölü'nden 5 olmak üzere toplam 9 örnekleme noktası seçilmiş ve bu noktalardan Şubat?Ağustos 2006 tarihleri arasında her ay su örneği alınarak 17 adet organoklorlu pestisit tayini yapılmıştır. Alınan su örnekleri soğutucu kaplar ile laboratuvara getirilip en kısa sürede C18 kartuşlar kullanarak katı faz özütleme yöntemi ile ön işlemi yapılmış ve analiz için hazır hale getirilmiştir. Özütleme işlemi yapılıncaya kadar örnekler + 4 °C'daki soğutucuda saklanmıştır. Ön işlemi yapılan numunelerin analizleri elektron yakalama dedektörlü gaz kromotografi cihazı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan çalışmada gölde ve gölü besleyen su kaynaklarında analizi yapılan 50 su örneğinin % 96'sında 0,03 ± 0,01 µg/L heptaklor, % 28'inde 0,13 ± 0,02 µg/L 4,4´ -DDT, % 12'sinde 0,44 ± 0,03 µg/L metoksiklor, % 6'sında 0,032 ± 0,004 µg/L endosülfan 2, % 4'ünde 0,040 ± 0,003 µg/L endosülfan sülfat, % 2'sinde 0,022 ± 0,001 µg/L alfa- BHC, % 2'sinde 0,028 ± 0,001 µg/L delta- BHC, % 2'sinde 0,150 ± 0,008 µg/L endrin ve % 2'sinde 0,070 ± 0,004 µg/L endrin aldehit gözlenmiştir. Ayrıca su numunelerinin bir kısmında bazı ağır metaller de tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the organochlorine pesticides in Mogan Lake, totally 9 sampling points four of them were on the rivers which feed to lake and five of them on the lake were chosen and samples have been taken at each month between on February-August 2006 at the sampling points and 17 organochlorine pesticides were determined. Water samples were transferred to laboratory with freezing store and they were prepared by solid phase extraction method by using cartridges C18 for analyses. Samples are preserved at freezer (+4 °C) until starting to solid phase extraction operation. Pretreated samples were analyzed by using gas chromatograph with electron capture detector in this study. 0.03 ± 0.01 µg/L heptachlor was observed in 96 %, 0.13 ± 0.02 µg/L 4,4´ -DDT was observed in 28 %, 0.44 ± 0.03 µg/L methoxychlor was observed in 12 %, 0.032 ± 0.004 µg/L endosulfan 2 was observed in 6 %, 0.040 ± 0.003 µg/L endosulfan sulfate was observed in 4 %, 0.022 ± 0.001 µg/L alpha-BHC was observed in 2 %, 0.028 ± 0.001 µg/L delta-BHC was observed in 2 %, 0.150 ± 0.008 µg/L endrin was observed in 2 % and 0.070 ± 0.004 µg/L endrin aldehyde was observed in 2 % of fifty samples which have been taken from the lake and its feeding water resources. Some heavy metals were also determined in some water samples taken.