Türkiye karayollarında trafik kazalarının nedeni ve bu kazaların analizi
An investigation of traffic accident causes on highway and analysis of traffic accidents in Turkey
- Tez No: 245531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ulaşım, teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak günümüzdeki önemi artmakta deniz, hava, demiryolu ve karayolu ile sağlanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ulaşım büyük oranda hava ve demiryolu ile yapılırken Türkiye'de ise % 95 oranında karayolu ile yapılmaktadır. Ulaşımın %95'nin karayolu ile yapılması nedeniyle yük ve yolcu taşımacılığında trafik kazaları diğer gelişmiş ülkelere nazaran daha yüksek seyretmektedir. Yapılan bu çalışmada son yıllarda karayollarında sürdürülen sıkı denetimlere ve caydırıcı önlemlere rağmen meydana gelen kazalar incelenerek kazalara etki eden faktörler analiz edilmiş, bu kazalardan etkilenen ve bu kazaları etkileyen faktörler belirlenmiş ve bu faktörlere bağlı olarak çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca bulanık DEMATEL metodu ile kazalardan etkilenen ve etkileyen faktörler araştırılmış, uygulanan metodun yapılan kaza analizleri ile uyum gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the advance of technology, transportation is becoming more important today and performed by seaway, airway railway and highway. Notwithstanding, in developed countries, transportation was performed by airway and railway with high ratio, transportation was performed by highway with 95 % in Turkey. Due to this fact, traffic accidents are frequently occurred in Turkey when compared with other developing countries. In this study, with the traffic accidents which are occurred even if strict controls and precautions are taken, are investigated, the factors effecting traffic accident are analyzed, the factors which are effected by traffic accident and the factors effecting traffic accident are determined and the solutions are suggested based on these factors. Moreover, with the application of fuzzy DEMATEL method, the cause factor and effect factor in traffic accidents are examined. It is seen that this model yields consistent findings.