Personel seçimi probleminde sezgisel bulanık küme uygulaması
An applicaton of intuitionistic fuzzy set on personnel selection
- Tez No: 245566
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Personel seçim süreci, genellikli birden çok alternatifin birden çok kritere göre birden çok karar verici tarafından değerlendirildiğinden dolayı bir çok kriterli grup karar verme problemidir. Personel seçimi probleminde karar vericilerin adayların kriterleri ne derecede sağladığı hakkındaki bilgilerini kolayca yansıtması oldukça zordur. Sezgisel bulanık küme, üye olma, üye olmama fonksiyonları ve tereddütlük indeksi ile gösterildiğinden dolayı karar vericilerin tercihlerini yansıtmakta etkin bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, alternatifler arasından uygun olan personel secimi için, çok kriterli grup karar verme literatüründe son zamanlarda popüler bir metot olan TOPSIS metodunun sezgisel bulanık ortama genişletilmesi önerilmiş ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir işletme için satış uzmanı seçim problemine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Personnel selection problem is a multi criteria group decision making problem, as more than one alternative are evaluated with respect to criteria by more than one decision-maker. Moreover, it is very hard to easily represent information about in what degree alternatives satisfy criteria according to the preference of decision makers in personnel selection process. Intuiotinsitic fuzzy set which is characterized by membership function, non-membership function and hesitation margin, is an effective method to represent the preference of decision makers. In this study, TOPSIS method which is one of the most popular methods at multi criteria group decision making literature recently, extended to intuitionistic fuzzy environment is proposed to select appropriate personnel among candidates and applied to sales expert selection problem for a information company.