Kesme hasarlı betonarme kirişlerin CFRP ile rehabilitasyonu
Rehabilitation of shaer demaged reinforced concrete beams with CFRP
  1. Tez No: 245567
  2. Yazar: TOLGA TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, hasar görmüş yetersiz kesme donatılı kirişlerin U biçimli CFRP şeritlerle onarılmasıdır. Bu çalışmada bir tanesi referans olmak üzere toplam yedi adet kiriş test edilmiştir. Kesme hasarı verilmiş altı kirişten üç tanesi sadece CFRP şeritlerle, diğer üç'ünde CFRP şeritlerin uçları ankrajla sabitlenerek onarılmıştır. U biçimli CFRP şerit eksenleri arasında 125 mm, 150 mm ve 200 mm olmak üzere üç aralık kullanılmıştır. Deney elemanlarının davranışları CFRP şeritlerin aralığı ve ankraj uygulaması değişkenleriyle incelenmiştir. Elde edilen deney sonuçları ile kullanılan onarım yönteminin; dayanım, rijitlik ve süneklik üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Deney sonuçları ankrajlı CFRP şeritlerin betonarme kirişlerin davranışı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Ankrajlı CFRP şeritler kesme hasarlı kirişlerde sünek eğilme davranışının gelişmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to repair shear deficient and damaged reinforced concrete beams with the application of U shaped CFRP straps. In this study, totally seven beams one of which reference specimen were tested. The six beams shear damaged firstly and then, three of them were repaired with only CFRP straps. The remaining three specimens were repaired with the end anchoraged CFRP straps. Three different spacing between the U sahpe CFRP straps are used such as 125 mm, 150 mm and 200 mm. The behaviors of the specimens were investigated according to CFRP strap spacing, and whether end anchorages were applied or not. According to results of the experiments, the effectiveness of the rehabilitation method on the strength, stiffness and ductility of the specimen were evaluated. The results of experiment indicate that end anchored CFRP straps have an effect on the behavior of reinforced concrete beams. Anchored CFRP straps enable the development of ductile flexural behavior in beams with shear deficiencies.