Mevsimsel ayrıştırma temelli gri tahmin yöntemi ile aylık elektrik yük tahmini
Monthly electric load forecasting with seasoanal decomposition based grey prediction method
- Tez No: 245574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada öncelikle yük tahmini ve yük tahmininin önemi anlatılmış, yük tahmini metotlarından bahsedilmiştir. Literatürde yapılmış olan çalışmalar incelenerek tez çalışmasının literatürdeki konumu belirlenmiştir. Uygulamada kullanılan veriler 2004-2007 yılları için Ankara merkez metropol alanı aylık puant elektrik yük değerleridir. Puant yük değerleri zaman serisi olarak ele alınmış, bu yüklerin mevsimsel dalgalanmaya sahip olduğu belirlenmiş ve mevsimsel ayrıştırma yöntemi tercih edilmiş, bu yöntemin içerdiği toplamsal ayrıştırma ve çarpımsal ayrıştırma yaklaşımları ayrı ayrı uygulanarak doğrusal regresyon ve gri tahmin yöntemi ile mevsimsellikten arındırılan trend serisinin tahmini yapılmıştır. Ardından tahmin edilen trend serisine mevsimsel etki ilave edilmiş ve yük tahmin değerleri elde edilmiştir. Elde edilen tahmin serilerinin hata terimleri analiz edilerek dört ayrı tahmin modelinin geçerliliği irdelenmiş, hata terimleri ile çeşitli ölçütler hesaplanarak en iyi tahmin modeli seçilmiştir. Seçilen bu model ile 2008 yılı için aylık puant yük tahminleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, load forecasting and the importance of load forecasting are explained and load forecasting techniques are discussed. Analyzing the studies in the literature the position of this study is specified. Data used in the implementation is the monthly maximum electricity loads of Ankara central metropolitan area for the years 2004-2007. Electricity loads are considered as time series and it is determined that these loads have a seasonal fluctuation. Seasonal decomposition method is preferred. Applying additive and multiplicative decomposition approaches involved by this method, individually, trend series obtained by removing seasonality are predicted by linear regression and grey prediction techniques. Then, integrating seasonal effects to predicted trend series, load predictions are obtained. Errors between obtained load prediction series and actual load series are analyzed for all four prediction models and the best model is chosen by some error criterions? calculation. Monthly load forecasting for the year 2008 is calculated with this model.