Radyoterapide kullanılan üç boyutlu tedavi planlama sistemi için doğrusal hızlandırıcı tedavi cihazından elde edilen elektron ölçüm sonuçlarının incelenmesi
Investigation of electron measurement results obtained from lineer accelerators for three dimension planning system at radiotherapy
  1. Tez No: 245582
  2. Yazar: EBRAR İNAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF OKUDUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastane'sinde bulunan Precise Plan tedavi planlama sistemine aktarım için gerekli elektron ölçümleri alındı. Ölçümler için hastanede bulunan Elekta doğrusal hızlandırıcı tedavi cihazı kullanıldı. Bilgisayarlı tedavi planlama sistemi için gerekli veriler alındı, sisteme aktarıldı. Bu çalışma için 15 MeV ve 22 MeV enerjili elektron demetlerine ait veriler alındı. 15 MeV ve 22 MeV enerjili elektron demetlerinin % derin doz eğrisi, alan bağımlılık faktörü, diagonal profil, Rp+1 derinliklerinde crossline profil ve hava sigma hesabı için dört farklı SSD mesafelerinde profil ölçümleri alındı. Alınan ölçümlerle SSD'nin penumbra ile değişimi incelendi. Teorik ve bilgisayarlı planlama sistemiyle hesaplanan referans şartlardaki doz değerleri, dozimetre ile ölçülen doz eğerleriyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the measurements of electron were taken for transfer to Precise Plan treatment planning system at Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and Research Hospital. For measurements, Elekta Lineer Accelarator Treatment Machine was used. The request informations for computer treatment planning system were taken and transfered to the system. % DD, diagonal profile, crossline profil at Rp+1 dept, factor of field assosiated and profil measurement at four different SSD distances were measured at 15 MeV and 22 MeV electron energies. Results taken from theoretical and computer planning were compared with data obtained by dosimetry.