Doğrusal hızlandırıcı tedavi cihazında elde edilen farklı enerjili foton demetlerinden, üç boyutlu tedavi planlama sistemi için gerekli ölçümlerin alınması
Getting measurements, of whıch are necessary for three diamensional treatment planning system, from the photon beams with different energies that are obtained from linear accelerator treatment machine
- Tez No: 245581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Dr. Abdurahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastane' sinde bulunan, Elekta Synergy Doğrusal Hızlandırıcı tedavi cihazının 6 MV ve 18 MV' lik foton demetleri kullanılarak fanline, % dd, doz profilleri ve doz verimi ölçümleri yapıldı. Ölçümler doz telafi kamalı alanda ve açık alanda su, hava ve katı fantomda yapıldı. Fanline, % dd ve doz profil ölçümleri su fantomunda, dmax derinliklerindeki doz verimi ölçümleri ise katı fantomda ve havada yapıldı. Bu ölçümlerden elde edilen veriler Precise Plan Tedavi Planlama sistemine aktarılarak foton tedavi planlaması yapıldı. Teorik ve bilgisayarlı planlama sistemiyle hesaplanan referans şartlardaki doz değerleri, dozimetre ile ölçülen doz değerleriyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, using the Electa Synergy Linear Accelerator located at Dr. Abdurahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and Research Hospital, dd % value, dose profiles, fanline and dose out put measurement tests in open field and wedge field were measured in water phantom, air and solid phantoms using 6 MV and 18 MV photon beams. Fanline, dd % value and dose profiles in water phantom , dose out put in dmax were measured in solid phantom and air. The value, necessary for Precise Plan Treatment Planning Systems were measured. Photon treatment was planed, after the obtained results were transfered Precise Plan treatment planning system. Dose values obtained from referans conditions which calculated by theoretical and treatment planning system were compared with dosimetric values.