Mobil kablosuz ağlarda veri kayıplarının simulasyon ortamında farkedilebilir hale getirilmesi
Aware of data losses on a manet wireless network by simulation
  1. Tez No: 245591
  2. Yazar: TANYERİ UFUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, mobil plansız ağlarda (Mobile Ad-Hoc Network - MANET) paket iletimi esnasındaki veri kaybına neden olan çarpışmaların nedeni araştırılmış ve bu çarpışmaların gerçek ortama uyarlama amacıyla simülasyonu yapılırken tam olarak dikkate alınmadığı tespit edilmiş ve bu durum simülasyon ortamında yapılan değişikliklerle gerçek duruma uygun hale getirilmiştir. Bunun için oluşturulan topoloji, mobil bir düğüm, yönlendirme mekanizması ve ağ inşa etmek için gerekli olan ağ bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu bileşenler özetle kanal, ağ arabirimi, radyo yayılım modeli, MAC iletişim kuralı, kuyruk arabirimi, bağ katmanı ve adres çözümleme iletişim kuralını kapsamaktadır. Bu modelin oluşturulması için ağ simülatör aracı NS2'den yararlanılmış ve kablosuz ağlardaki karışıklığa neden olduğu bilinen gizli düğüm (hidden node), örtülü düğüm (masked node) ve düğümler arasında ortaya çıkan birbirini engelleme (blocking) etkisi problemleri simülatör üzerinde irdelenmiştir. Sonuç olarak, simülatörde, bir düğümün veri iletiminde kullandığı eşik değerler; gönderme isteği eşiği (MAC_RTSThreshold), taşıyıcı algılama eşiği (CSThresh_) ve alıcı eşiği (RXThresh_) ile tespit edilemeyen veri paketi çarpışması sorunu, yapılan değişikliklerden sonra elde edilen parametreler ile fark edilebilir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some packet collisions that are encountered in the realistic scenarios and result in packet losses investigated in mobile ad-hoc network (MANET). Our investigations reveal that these collisions cannot recognized by the network simulation tools for some specific realistic cases. In this thesis, we modify the well-known network simulator NS2 to allow the mobil ad hoc nodes to recognize these collisions to make NS2 more realistic. The topology which is created for solving this issue cover the internals of a mobilenode, routing mechanisms and network components that are used to construct the network stack for a mobile node. The communication paremeters considered in this study are Channel and Network interface, Radio propagation model, MAC protocols, Interface Queue, Link layer and Address resolution protocol model (ARP). NS2, which is a network simulator is used to create this model, and problems which is known as hidden node occuring a collisions over wireless network, masked node, and blocking effect among nodes are studied using simulator. As a result, the problems of data packet collisions is unable to be captured with threshold values, which is used in a data transmission by node, called as Request-to-send Threshold (MAC_RTSThreshold), Carier Sensing Thresh (CSThresh_), and Receiving Thresh (RXThresh_) are able to be captured with parameters is obtained after changes.