Ultrasonik yöntem ile dişeti kalınlığının belirlenmesi
Measurement of gingiva thickness by ultrasonic method
- Tez No: 245590
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diş eti, dişi alveolar kemiğe bağlayan, saran ve destekleyen, periodontiyumun en dıştaki katmanıdır. Periodontiyuma ait kalınlık değeri bireyler arasında farklılık gösterdiği gibi, aynı bireyin farklı dişlerine ait dişeti kalınlığı bilgisi de değişiklik göstermektedir. Gerçekleştirilen çalışmada, temel ağız sağlığı, ağızdaki cerrahi prosedürler, ortodontik tedavi süreçleri, plastik cerrahi, implantoloji gibi alanlarda oldukça önemli bir kriter olan diş eti kalınlığının A-mod ultrasonografik yöntem kullanılarak belirlenmesini sağlayacak bir sistemin tasarımı ve gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntem ultrasonik darbe-yankı prensibine dayanmaktadır. Yüksek frekanslı ve yüksek güçlü bir elektriksel işaret ultrasonik dönüştürücü yardımıyla ses dalgalarına dönüştürülerek kalınlık ölçümü yapılacak olan dokuya gönderilir. Farklı akustik empedans değerlerine sahip yüzeylerle karşılaşan ultrasonik dalga yansımaya uğrar. Diş eti dokusundan yansıyan darbeler yine dönüştürücü yardımı ile alınıp işlenerek, ölçüm yapılan dokuya ait kalınlık bilgisi elde edilmiş olur. Çalışmada kullanılan yüksek frekans, ölçümlerdeki çözünürlük oranını arttırarak daha hassas sonuçların elde edilmesini sağlamıştır. Sistemdeki kontrol ve hesaplama işlemleri mikrodenetleyici tarafından gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gingiva is the outermost layer of periodontium which surrounds and supports and connects the teeth to alveolar bone. Thickness value of the periodontium exhibits variations among individuals as well as among the teeth of the same person. In the study to be developed, it is intended to design and implement a system that will determine the gingiva thickness which is quite important criteria in the fields of basic mouth health, surgical procedures in mouth, orthodontic care processes, plastic surgery and implantology by using A mode ultrasonic method. This method bases on ultrasonic pulse-echo principle. By using a ultrasonic transducer, a high frequency and high power electrical signal is converted to a sound signal and send to the tissue that gingiva thickness to be measured. The ultrasonic wave reflects when encountered surfaces with different acoustic impedance. Reflected signals from gingiva tissue received via transducer and processed then the thickness information belongs to measured tissue is obtained. The high frequency used in the study, has provided more accurate results to be obtained by increasing resolution used in measurements. Control and computation processes in the system have been implemented by a microcontroller.