Kesmeye karşı CFRP şeritlerle güçlendirilen betonarme kirişlerin davranışı
Behaviour of strengthened rc beams with CFRP straps against shear
- Tez No: 245612
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı kesmede yetersiz betonarme kirişlerin U biçimli CFRP şeritlerle güçlendirme tekniğinin araştırılmasıdır. Yetersiz kesme donatılı biri referans altısı güçlendirilen toplam yedi kiriş test edilmiştir. Güçlendirilen kirişlerde, kiriş yan yüzeyine yapıştırılan CFRP şeritlerin eksenler arasındaki mesafeleri 125 mm, 150 mm ve 200 mm olarak seçilmiştir. Güçlendirilen altı kirişin üçünde CFRP şerit uçları fan ankrajlarıyla kiriş gövdesine sabitlenmiştir. Test sonuçları CFRP şeritlerin eksenleri arasındaki mesafe ve ankraj uygulaması göz önünde bulundurularak tartışılmış ve değerlendirilmiştir. CFRP şeritler kesmede yetersiz kirişlerin kesme dayanımını artırmasına rağmen kesmeden göçmeye engel olamamıştır. CFRP şerit uçları ankrajlı güçlendirilen kirişlerde sünek eğilme davranışı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the strengthening technique of shear deficient beams with U shape CFRP straps. Totally seven deficient shear reinforced beams one of which is a reference member were tested. Axis to axis distance (sf) of bonded CFRP straps on to beam web are chosen as 125 mm, 150 mm and 200 mm. End of the CFRP strap at three of the six strengthened beams were fixed with fan type CFRP anchorages. Experiment results were discussed by taking into account of the effects of axis to axis distance between CFRP straps and application of anchorages. Although CFRP straps improved the deficient shear strength of the beam, they can not prevent the shear failure. Ductile flexural behavior observed at the specimens at which CFRP anchorages were used.