Kaynaklı birleştirmelerin mekanik özelliklerine kalıcı gerilmelerin etkisinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental investigation of effect of residual stress on mechanical properties in welded joints
  1. Tez No: 245615
  2. Yazar: BEKİR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, kaynaklı birleştirmelerde oluşan kalıcı gerilmelerin birleştirmenin mekanik özelliklerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, Fe 37 kalite yapı çeliği lama malzemeler (50 10 mm ve 70 10 mm) kullanılmıştır. 70 10 alt lamaya yatay çekme presinde eksenel çekme yükü uygulanarak 91 N/mm², 148 N/mm², 194 N/mm² ve 222 N/mm²'lik farklı öngerilmeler oluşturulmuştur. Belirtilen öngerilmelere maruz alt lama üzerine yerleştirilen 50 10 üst lama, bindirme köşe kaynağı ile öngerilmeli lamaya birleştirilmiştir. Kaynaklı birleştirme tamamlandıktan sonra alt lamalardaki öngerilme kaldırılmıştır. Bu sayede köşe kaynaklı birleştirmede farklı kalıcı gerilmeler oluşturulmuştur. Kaynaklı birleştirmede oluşturulan kalıcı gerilmelerin, birleştirmenin mekanik özelliklerine etkilerini belirleyebilmek için çekme/makaslama deneyi uygulanmıştır. Ayrıca kaynak dikişlerinde oluşturulan kalıcı gerilmelerin analizi için fotoelastisite tekniği uygulanmıştır. Vishay PALC 3 Photostress programı kullanılarak dikişlerdeki kalıcı gerilmeler ölçülmüştür.Kalıcı gerilmelerdeki artış, kaynaklı birleştirmenin akma dayanımını ve % uzama miktarını düşürmüştür. Öngerilmesiz köşe kaynak dikişlerinde en yüksek akma dayanımı ve % uzama miktarı görülürken, 222 N/mm² öngerilmeli kaynaklı birleştirmede minimum mekanik özellikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of residual stress on mechanical properties of welded joints was investigated. For this purpose Fe37 grade structural steel plates (50x10 mm and 70x10 mm) were used. In the lower plates (70x10 mm), different prestress (91 N/mm2, 148 N/mm2, 194 N/mm2 and 222 N/mm2) were created by horizontal tensile device. The upper plate (50x10 mm) was placed on the prestressed lower plate and then it was welded by means of corner weld. Having completed welding procedure, prestress in the lower plate was relieved. By this way, in the welded joints, various residual stress were created. Effects of residual stress on mechanical properties of welded joints were determined by tensile/shearing test. Also residual stress in the welded joints were analysed by Photoelasticity technique and measured via Vishay PALC3 programme. Yield stress and strain decreased with increasing residual stress in the welded joints. The highest yield stress and strain were determined for the welded joint which was not subjected to prestress. However, minimum mechanical properties were observed for joint prestressed with 222 N/mm2.