Elektrik ark kaynağında kaynak gazı ve dumanının kaynak parametrelerine göre analizi
The effect of electric arc welding parameters in the analysis of welding gas and welding fume
  1. Tez No: 245619
  2. Yazar: MÜSLÜM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada kaynak sektöründe çalışan kaynakçıların maruz kaldığı kaynak gaz ve dumanlarının ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla örtülü elektrodla elektrik ark kaynağı yöntemi ile rutil, bazik ve selülozik elektrolar ile 100, 125 ve 150 amper'de 15, 30 ve 45 saniye kaynak sürelerinde kaynak dikişi çekilerek akım şiddeti, kaynak süresi ve örtü türünün kaynak gaz ve dumanına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca MIG ve MAG yöntemi de kullanılarak bu yöntemlerde kaynakçının maruz kaldığı CO ve CO2 gazlarının miktarı ile duman içindeki toz metal partiküllerinin oranları tespit edilerek müsaade edilen sınır değerler ile karşılaştırılma yapılmıştır. Deneyler sonunda rutil elektrodlar da bazik ve selülozik elektrodlara göre CO oranının artan kaynak akım şiddeti ile arttığı, bazik ve selülozik elektrodda ise arttan akım şiddeti ile ile CO miktarının azaldığı görülmüştür. MAG kaynağında koruyucu gaz olarak kullanılan CO2 gazının arttan kaynak akım şiddeti ile ayrışarak CO oluşturduğu ve açığa çıkan CO oranlarının artan akım şiddeti ile arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the measurement of welding gas and welding fume that affects to welder who works in welding industry was aimed. The weld bead on plate was carried out with manual metal arc welding by using rutile, basic and cellulosic coating electrodes at 100, 125 and 150 A welding current for 15, 30 and 45 s. welding time. Thus, the effect of weld current, weld time and electrode coating types in the welding gas and welding fume was investigated. In addition, the CO and CO2 gas and metal dust output from MIG and MAG arc welding process was also determined and compared with allowable value. The results of experiments indicate that the amount of CO gas that was obtained by using rutile coated electrode increases with increasing welding current. However, the amount of CO gas that was obtained by using basic and cellulosic electrodes decreases with increasing welding current.The results also indicates that the CO2 gas used for shielding gas in MAG arc welding process dissociates to the CO gas thus the amount of the CO gas increases with increasing welding current.