Sualtı-kaynak kesme yöntemleri ve parametrelerinin incelenmesi
The Inspection of underwater welding-cutting methods and parameters
- Tez No: 67743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN KARAHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu projede su altında yapılan kaynak ve kesme işlemleri, ele alınmaktadır. Su altında yapılan kaynak ve kesme tekniklerinin geliştirilme amacı,petrol platformları, liman ve dokların inşaat ve onarımlarının yapılması, boru hatlarının döşenmesi ve gemi kurtarma çalışmalarıdır. Su altı kaynağı 3 şekilde yapılmaktadır ; Yaş, Lokal korumalı ve Kuru ortamlarda yapılan kaynak işlemlerdir. Tamamen yaş ortamda yapılan kaynak işleminde kaynak ve kaynakçı etrafı çevreleyen su etkisine maruz kalmaktadır. Hareket serbestisi, su altı yaş kaynağı, verimli ve ekonomik su altı kaynak işlemi yapmaktadır. İşlem hızlı ve ucuz yapılabilir, çünkü yardımcı ekipmanların kurulmasına gerek yoktur ve kullanılan ekipmanlar standart kaynak ekipmanlarıdır. Yaş kaynağın dezavantajı suyun neden olduğu hızlı soğumadır. Bu durum, kaynağın çekme gerilmesini, mukavemetini, ve sertliğini arttırır, ancak sürekliliğini ve çarpma mukavemetim azaltır. Ayrıca süngerleşme ve lokal basınç bölgeleri oluşturan hidrojen absorbsiyonuna neden olur. Diğer bir problem, Kaynak bölgesinin zor görünebilmesi veya hiç görünememesidir. Yaş ortamda kaynak esas olarak metal ark kaynağı olarak icra edilir. Lokal korumalı kaynak yöntemi, bir koruma ortamı ve bir kaynak elektrodu veya telini içerir. Koruma ortamı arkın stabilitesini ve kaynak potasından ark gazlan ile su buharının çıkmasını sağlar. Bu koruma ortamı MIG, TIG, C02 ortamları olabileceği gibi plazma ark ve toz altı yöntemi de olabilir. Plazma ark kaynağında, kolayca üretilebilmekte, suda kararlılığım koruyabilmekte, parçanın üflece uzaklığındaki değişmelere karşı daha az bir duyarlılık göstermektedir. IIToz altı kaynağının amacı, kaynak bölgesindeki soğuma hızını toz ile yavaşlatmak ve kaynağın kırılganlığını azaltmaktadır. Su altında ise, bu toza viskoziteyi arttırmak için cam suyu katılır. Otomatizasyona uygundur. Tamamen korunmuş ortamlarda kaynak, yani kuru kaynak işlemi temel olarak, iki şekilde yapılır. Yüksek basınç ortamında yapılan kaynak (hyperbaric) atmosferik basınç altında yapılan kaynaktır. Bu işlemin dezavantajı kurulmak zorunda olunan ek donanımlardır. Okyanus ve açık denizlerdeki, büyük projelerin yapımında su altı kaynak işleminde olduğu gibi su altı kesme işlemine de ihtiyaç vardır. Bunlardan bir tanesi olan metal arkı ile kesme yönteminde, su altı metal ark kaynağı ile aynı ekipmanı kullanılır. Farkı daha yüksek akım değerlerine ihtiyaç duyulmasıdır. Kullanılan ekipmanlardan, biri olan örtülü elektrotlar esasen metalik ark elektronlarının benzeridir. İlave olarak suya karşı geçirmez oluşlarıdır. Diğer bir ekipman ise, MIG usulüdür. Sürekli beslenen kaynak teli ile iş parçası arasında ark oluşurken, telin etrafından yollanan gaz ile koruyucu bir ortamı meydana getirir ve eriyen metal uzaklaştırılır. Su jeti metodunda ise gaz yerine basınçlı su jeti püskürtülerek ergimiş metalin uzaklaştırılması daha etkin bir şekilde sağlanır. Su altında kesmede ikinci bir yöntem oksi ark yöntemidir. Oksijen ark işleminde esas ısı kaynağı olarak bir elektrik arkı kullanılır. Ark, bir oksijen jetinin iş parçasının üflendiği içi boş elektrotun ucundan çıkar. Ark iş parçasını ısıtır. İş parçası da hem ısıya hem de oksidasyona maruz kalır. Oksijen gazı bir egzotermik reaksiyon oluşturur ve daha sonra oksitleri üflemek sureti ile bir kenar yüzeyi meydana getirir. fflOksi gaz yönteminde ise, ark yerine yanıcı bir gazın oksijenle yakılması sonucu oluşan bir ön ısıtma alevi vardır. Yamçı gaz olarak yaygın bir şekilde hidrojen (10-150 feet derinlikte daha iyi yanar), asetilen (25 feet derinliğe kadar), MAPPMetil asetilen propadin (çok derin sularda kullanılır) veya propan kullanılır. Sıvı yakıtlı uygulama da yapılmıştır. Diğer bir yöntem plazma arkı ile kesmedir. Bu yöntemde suya dayanıklı standart plazma elektrot tutucuları kullanılır. Tungsten elektrotla iş parçası arasında ark oluşturulduğunda iyonize olmuş gaz orifisten puskürerek bir plazma jeti meydana getirir. Plazma jeti iş parçasını keser ve bir kenar yüzeyi oluşturur. Patlayıcılar deniz altındaki kurtarma işlemlerinde yıllardır kullanılmaktadır. En yaygın yöntemlerinden biri kesilmesi gereken bölgeye bağlanılan patlayıcılar ile tahrip işleminin yapılmasıdır. Termal mızrak veya ısıl lens yönteminde, çelik çubuklarla paketlenmiş bir çelik tüpten yararlanılır. Oksijen silindirik çubuğun merkezinden dışarı doğru üflenir. Çubuğun egzoz ucu dışarıdan kızıl hale gelinceye kadar ön ısıtmaya tabi tutulur. Su altı mekanik kesme yöntemlerinde ise, dönel kesiciler, tek uçlu kesiciler veya aşındırıcı taşlama diskleri kullanılmak sureti ile, kesme işlemi gerçekleştirilir. Su altında çalıştırılabilir hale getirilmiş pnömatik, hidrolik veya elektrikli motorlar kullanan bu tip kesicilerle su altı kesme işlemi yıllardır uygulanılarak gerçekleştirilmektedir. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, underwater welding and cutting is studied. These procedures are used for building or repaired petroleum platforms, docks, pipe lines and salvage works. Underwater welding is performed in three methods; wet, local shielded, completely shielded or dry. In wet welding; the weld and the welder are exposed to the surrounding water. Freedom of movement makes wet welding efficient and economical. Operation can be carried cut faster with lower costs, because there is no need to build accessory settings and the equipments used are standard welding machines. The disadvantage of wet welding is the rapid quenching of the weld metal caused by the surrounding water. Although this effect increases the tensile strength and hardness of the weld. It also decreases ductility and impact strength and increases porosity and causes hydrogen absorption which produces local pressured zones. Another problems are limited or no visibility at all and instability of are wet welding is mainly performed as metal are welding. Local shielded welding contains a shielding effect and an electrode or wire. Shielding environment maintains the stability of are and exhausting of are gases and water from the weld puddle. This shielding effect can be MIG, TIG, C02 or plasma arc and powder shielded welding. In plasma are cutting, arc can be produced easily. It can keep stability, it is not too much sensitive for the gap between torch and workpiece. The aim in powder shielded welding is to lower the rapid cooling and fragility of weld. In underwater applications in order or increase the viscosity of powder against waves. It is mixed with sodium silicate. This method is suitable for automation. VCompletely shielded welding or dry welding is carried out in two ways; in hyperbaric environment and in atmospheric pressure environment. The disadvantage of this procedure is to need additional equipments. At big projects in oceans and offshore it is needed not only underwater welding. It is needed to the underwater cutting as well. In metal arc cutting, which is one of underwater cutting methods, the same equipment and consumables as underwater metal arc welding are used. The only difference is that metal arc cutting needs higher current densities. One of these equipment is carried waterproof electrodes. Another equipment is MIG method. While an arc is maintained between continuously fed weld wire and workpiece, gas which is blew around the wire creates a shielded environment and blows the molten metal out. In water jet method molten metal is blown out more sufficiently by means of jet instead of gas. Second procedure in underwater cutting is oxy-arc method. In this method an elektric arc is used as heating source. Oxygen is blown to the workpiece though a tubular electrode which creates arc with workpiece. Arc heats the workpiece, oxygen gas produces an exothermic reaction blows the oxides out and built a kerf. In oxyfuel cutting, there is no arc a preheating flame which is created by oxygen and a flammable gas instead. Common gases used are hydrogen (burns better between 10- 150 feet), acetylene (down to 25 feet), MAPP-Methylacetylenpropadyno (In deep water) or propane. Liquid fuel is also used. In plasma-arc cutting method, waterproofed standard plasma electrode tungsten electrode and workpiece. Ionized gas is blown through the orifice to form a constricted VIplasma jet. Plasma jet melts all material instantly and is blown out of the kerf. Explosive have been used for many years in underwater salvage operations. The most common technique is to use of contact demolition charges that involve the using of bulk explosives fastened to the structure in questions. Thermic lance basically consists of a steel tube packed with steel rods. Oxygen is blown through the tube out, the exhaust end of the tube is preheated to read heat. In underwater mechanic cutting is carried out with rotating cutters, single tip cutters or abrasive discs. This procedure has been used with waterproof pneumatic, hydraulic or electrical motors for long years. VII