Çelik kemer köprülerin sonlu elemanlar programı ile modellenmesi
Modelling of steel arch bridge with finite element modelling program
- Tez No: 245649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma kapsamında dört adet çelik kemer yaya köprüsünün, bilgisayar destekli analiz, analiz sonuçlarına göre de tasarımı yapılmıştır. Böylece bu modellerin birbirleriyle kıyaslanma olanağı doğmuştur.Modellemeler yapılırken iki farklı açıklık seçilmiştir. Her bir açıklık için çelik boru profil ve I profil için modellemeler tekrarlanmıştır. Daha sonra ise oluşan tesirlere göre kesit tasarımları ilgili Türk standartlarına uygun olarak yapılmıştır. Bu tasarım sonucunda modellemeler birbiri içerisinde deformasyon, moment ve eksenel yük vb. parametrelerde kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, computer aided analysis of four steel truss arch pedestrian bridges are performed and then the design of the bridges are completed according to obtained result from the analysis. Therefore, it was possible to compare these models.Models are done by two different spans. For each span, models are repeated with steel pipe profile and steel I profile. After that, sections are designed according to related Turkish Standards. In conclusion, models are compared by the parameters joint displacement, axial force, moment etc.