Asidik ve bazik akımsız nikel kaplamaların korozyon davranışlarının incelenmesi
Examination of corrosion behaviours of electroless alkaline and acidic nickel coatings
- Tez No: 245648
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Korozyon, metal ve alaşımlarının çevreleri ile kimyasal ve elektrokimyasal reaksiyonları sonucu bozulmalarına denir. Akımsız nikel (AN) kaplama yöntemi mükemmel aşınma direncinin yanı sıra parçanın şekline bağlı olmaksızın tüm yüzeyde eşit kaplama kalınlığı sağlayan mühendislik kaplama yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada Ç1010 saç çelik parçaların akımsız kaplama yöntemi ile nikel kaplanabilirliği ile asidik ve bazik akımsız nikel kaplamanın korozyona karşı direnci incelendi. Numuneler asidik ve bazik akımsız nikel kaplandı. Kaplama yapılmış numuneler ve kaplamasız Ç 1010 saç çelik numuneler sabit akım ve gerilim altında 24,48 ve 72 saat şebeke suyu ve %3,5 g/l tuzlu suda korozyon deneylerine tabi tutuldu. Deneyler sonucunda asidik ve bazik kaplamaların kaplamasız numuneye kıyasla daha dayanıklı olduğu tespit edildi. Ayrıca bazik kaplamanın asidik kaplamadan daha fazla korozyona uğradığı tespit edildi. Numunelerin tuzlu suda şebeke suyuna kıyasla daha çok korozyona uğradığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Corrosion can be defined as the disintegration of a material into its constituent atoms due to chemical reactions with its surroundings. Electroless Nickel Coating (ENC) method is one of the engineers coating method which provides perfect abrasion resistance, in addition to the giving equal coating thickness without affected from part?s shape. In this study, Nickel coating ability of SAE1010 sheet steel parts by means of electroless coating method and corrosion resistance of electroless nickel coating in alkaline and acid bath is examined. The samples are coated with alkaline and acidic electroless nickel coating. Coated and non-coated samples of SAE1010 sheet steels are tested in a tap water and %3.5 g/l, NaCl-water baths with constant current and voltage during 24.48 and 72 hour. According to the experimental results, acidic and alkaline coated materials are more resistant then non- coated ones. Moreover, results indicate that alkaline coating is more affected than acidic coating against to corrosion. Samples are more corrosive in the salted water when compared to the tap water