Bazı melez mısır çeşitlerinin Manisa koşullarında ikinci ürün ekimindeki verim ve verim öğelerinin saptanması
The determination of yield and yield components of some hybrid maize varieties under second crops conditions in Manisa
  1. Tez No: 245700
  2. Yazar: OSMAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Manisa Beydere'de, 2008 yılında yürütülmüş olan bu çalışmada, bazı melez mısır çeşitlerinin Manisa koşullarında ikinci ürün ekimindeki verim ve verim öğelerinin saptanması amaçlanmıştır.Araştırmada; 12 adet melez mısır çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Çalışma kapsamında başta verim ve hasat nemi olmak üzere 13 özellik incelenmiştir. Yapılan varyans analizi sonunda tüm özellikler için çeşitler arasındaki farklılık önemli bulunmuştur.Hasat nemi değerleri %22,3-%29,1 arasında değişmiş olup, ortalama hasat nemi %26,8 olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre ortalama tane verimleri 742 kg/da ile 1208 kg/da arasında değişmiş olup, deneme ortalaması 975 kg/da olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at in Beydere Manisa. The purpose of this research was to determine yield and yield components of some hybrid maize under second crop conditions in Manisa.Twelve hybrid maize varieties were used as a research material. Hybrid maize varieties were grown in a randomized block design with 4 replications.In this study, 13 traits were investigated including yield and the moisture ratios at harvesting which are the most important traits in term of earliness the differences among varieties were found to be significant for all investigated characters based on the results of variance analyses.The moisture ratios at harvesting ranged between 22,3-29,1 %, and the average moisture value was 26,8 %. The average yield of maize varieties was found to be between 742 kg/da and 1208 kg/da, and the average yield was determined as a 975 kg/da.