Bazı melez mısır çeşitlerinin çift sıra ekimde yüksek bitki sıklıklarına tepkisinin belirlenmesi
Responses of hybrid maize (zea mays l.) genotypes to high plant densities in twin row plantings
  1. Tez No: 638856
  2. Yazar: MEHMET ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÖZÜBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, Hatay Ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilen bazı mısır çeşitlerinde çift sıra ekimde bitki sıklığının verim ve verim özellikleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünün Reyhanlı'daki Araştırma alanında 2016 yılı ana ürün yetiştirme döneminde yürütülen bu çalışmada, 4 ticari hibrid mısır çeşidi (70May82 (May), P1921 (Pioneer), CarellaF1 (Fito), DKC6590 (Dekalp) ), altı bitki sıklığında (8000 bitki/da, 9000 bitki/da, 10000 bitki/da, 11000 bitki/da, 12000 bitki/da ve 13000 bitki/da) yetiştirilmiştir. İncelenen özellikler yönünden mısır çeşitleri ve bitki sıklıkları arasında önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Çeşitlerin bitki sıklıklarına tepkisi farklı olmakla birlikte ortalama en yüksek tane verimi 11 bitki/m2 sıklıkta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of plant densities in twin row plantings on yield and yield characteristics of some maize genotypes which can be grown as main crop in Hatay Ecological conditions. In this study which was carried out in the research area of the of Field Crops Department in the Agricultural Faculty of Mustafa Kemal University in the main crop season of 2016. Four commercial hybrid maize genotypes (70 May82 (May), P1921 (Pioneer), CarellaF1 (Fito), DKC6590 (Dekalp)), grown in six plant densities (8000 plant/dc, 9000 plant/dc, 10000 plant/dc, 11000 plant/dc, 12000 plant/dc and 13000 plant/dc). It was concluded that there were significant differences between maize genotypes and plant densities in terms of investigated characteristics. Although plant genotypes had different responses to plant densities, the highest grain yields were obtained at 11 plants / m2.