Sultanhisar yöresindeki çilek bahçelerinde kullanılan damla sulama sistemlerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on observatıon of drıp ırrıgatıon systems used ın strawberry gardens ın Sultanhısar regıon
- Tez No: 245704
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Sultanhisar yöresinde damla sulama yöntemi uygulanan beş farklı çilek bahçesinde, sulama sistemleri incelenerek, mevcut durumları ortaya konmuştur. Mevcut koşullar göz önüne alınarak sistem unsurları yeniden boyutlandırılmış ve sonuçlar mevcut damla sulama sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta, incelenen damla sulama sistemlerinin proje kriterlerine uygun olarak boyutlandırılmadığı, yeterli kontrol ünitesinin tesis edilmediği, bitkinin ihtiyacından fazla sulama suyu verildiği, sistemin tertiplenmesi ve işletme biçiminin mevcut koşullara uygun şekilde yapılmadığı saptanmıştır. Araştırma alanında yapılan incelemelerde, damla sulama sistemlerinde saptanan bu eksikliklerin, hem çiftçilerin hem de bu sistemi kuran firmaların yeterli teknik bilgiye sahip olmadıklarından kaynaklandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, drip irrigation systems used in five different strawberry gardens in Sultanhisar region were observed and current situations were exposed. Elements of drip irrigation system were projected again according to current conditions and obtained results were compared with current drip irrigation systems and program. As far as results, drip irrigation systems were not projected as suitable according to project criteria, sufficient control unity was not established, excessive irrigation water was applied and planning and managing of the systems were not done as suitable with regard to current conditions. Lacks of drip irrigation systems in research areas resulted from both farmers and firms have not enough technical knowledge about drip irrigation system.