Yüksek düzeyde bor içeren topraklarda yetişen bazı yabancı ot türlerinin incirde beslenme dengesi üzerine etkileri
The effect of some weed species on the nutrition balance of the figs growing in the high soil boron
- Tez No: 245712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, Aydın için simge sayılacak bir bitki olan Sarılop incir çeşidinde B toksisitesi nedeniyle oluşan olumsuzlukları azaltabilmeye yönelik olarak; yörede yaygın olarak yetişen yabancı ot türlerinin toprakta yüksek düzeyde bulunan B'un incir tarafından alımının azaltılmasına olan katkısını, yabancı ot türlerinin B toksisitesine olan reaksiyonlarını ve yabancı ot gelişiminin incir bitkisinde beslenme dengesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla tarla ve sera koşullarında iki farklı çalışma yapılmıştır.Tarla denemesinde yapılan çalışmada, sadece bir tür yabancı ot çeşidi gelişmesine müsaade edilerek topraktan 75-150 kg da-1 arasında kuru ot verimi elde edilmiştir. Yabancı otların gelişmesine müsaade edilmesi incirde sürgün gelişimini azaltmıştır. Yabancı ot kontrolünün yapıldığı uygulamalarda incir yaprakların B içeriği fitotoksisite için kritik seviye olan 300 mg B kg-1'in üzerinde olurken yabancı ot gelişmesine müsaade edilen uygulamalarda ise bu değer kritik seviyenin altına düşmüştür.Sera koşullarında yapılan araştırmada incir plantasyonunda yaygın olarak gelişen yabancı ot türleri olan ayrık, darıcan, horozibiği, kaynaş, sirken, topalak bitkilerinin 4 farklı bor uygulamasındaki (0, 10, 20 ve 30 mg B kg-1) performansları incelenmiştir. Artan miktarlardaki B uygulamaları, yabancı otların kök ve tepe kuru ağırlıklarını düşürmüştür. Tohumdan üreyen yabancı otlar, stolon ile üreyenlere göre B uygulamalarından daha fazla oranda ağırlık kaybına uğramışlardır. Yabancı otların kuru ağırlık ve B içerikleri kök bölgesine oranla tepe kısmında daha yüksek düzeylerde olduğu belirlenmiştir.Anahtar KelimelerBor, incir, yabancı ot, stolon, fitotoksisite.
Özet (Çeviri)
In this research, two different studies have been carried out under the field and greenhouse conditions to determine the contribution of common weed species in the region on the decreasing intake of high soil boron chemical by the fig. Furthermore the reactions of these weed species on the toxicity B and the effect of weed growth on the fig?s nutrient balance in terms of decreasing the negative causes derived from the boron toxicity at one of the symbolic fig types ?Sarılop? (syn. Calimyrna) in Aydın providence.During the field study, only one kind of weed was allowed to be grown, as a result the obtained dry weed crop was 75-150 kg da-1. The allowance of weed growth decreased the level of fig sprout. On the applications where there was a weed control, while the B content of the fig leaves was over 300 mg B kg-1 which is a critical level for fitotoxicity, on the applications where there was not a weed control, this value fell below the critical level.During the greenhouse research study, the performances of (Cynodon dactylon L. Pers., Echinochloa cruss galli, Amaranthus retroflexus L., Sorghum halepense L. Pers., Chenopodium album L., Cyperus rotundus L.) the prominently growing weed species, have been examined under four different boron applications (0, 10, 20 and 30 mg B kg-1). It has been observed that the more is the amount of the B applications, the less is the weight of dry weed root and tops. The weeds increasing from the seeds have been exposed to the weight loss more than the B applications on comparing with the ones increasing with stolon. It has been detected that the dry weight of the weeds and B content are higher in amount at the top parts than they are at the roots.Key wordsBoron, fig, weed, stolon, fitotoxicity