Bor içeren alluvial topraklarda farklı organik gübrelerin mineralizasyonu ve mineralizasyon üzerine bor konsantrasyonunun etkileri
  1. Tez No: 6112
  2. Yazar: HALUK BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÇENGLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
42 ÖZET Bu çalışmada, Menemen Köy Hizmetleri Araştırma Ens titüsünün Balıkesir Deneme İstasyonu arazilerinden alınmış ve doğal koşullarda 0.353-0.615 ppm arasında Bor içeren top raklarda farklı organik gübrelerin ( Yeşil 'yonca', Çöp ve Çiftlik )mineralizasyonu ve mineralizasyon olayı üzerine Bor konsantrasyonlarının etkisi incelenmiştir. Yeşil, Çöp ve Ahır gübresi verilmiş topraklarda en yüksek % C mineralizasyonu sırasıyla, Yeşil gübre > Çöp gübresi > Ahır gübresi şeklinde, % K mineralizasyonu ise Yeşil gübre > Ahır gübresi > Çöp gübresi sırasıyla ger - çekleşmiştir. Organik maddenin mineralizasyon durumlarına göre Yeşil gübrenin topraklara kısa sürede yüksek miktarda mineralize olmuş N ve C verdiği, Ahır ve Çöp gübresinin daha uzun sürede düşük miktarlarda N ve C verdikleri saptanmış tır. Parklı organik gübrelerin yapılarındaki Karbon 'un mineralizasyonu üzerine 0.5 ppm'e kadar olan Bor dozlarının aktive edici rol oynadığı ve Ahır gübresinde, Çöp ve Yeşil gübreye göre farklı etkileyerek önemli dalgalanmalara neden olduğu belirlenmiştir. Yeşil gübre verilmesiyle Bor düzeyle rine bağlı olarak KH oluşumu düzensizlik göstermiştir. Çöp 4 gübresjjtden NH-N'u oluşumu ile Bor düzeyleri arasında den geli bir ilişkinin olduğu görülürken, Ahır gübresinde böyle43 bir ilişki belirlenememiştir. Yeşil gübre verilmiş toprak larda NCU-N'u oluşumu ile Bor konsantrasyonları arasında bir uyumsuzluğun olduğu saptanmış buna karşın Çöp ve Ahır gübresinde, "Yeşil gübrenin aksine Bor düzeylerine bağlı olarak HO,-N'u oluşumu arasında dengeli ve uyumlu bir iliş kinin varlığı görülmüştür. Genel olarak 0.5 ppm'e kadar olan Bor değerleri H ve C mineralizasyonunu aktive ederken daha sonraki değerlerde az da olsa düşüşlerin olduğu tespit e dilmiştir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY In this study, the mineralization of three different organic matters ( green manure, city waste and farmyard ma nure ) in soils which contain from 0.333 to 0.613 ppm "boron under natural conditions and the effect of boron concentrati ons on this mineralization were investigated. Soils were col lected from the experimental field of the Köy Hizmetleri Rese arch Institute in Balıkesir province. The results of the research showed that the C% minera lization were in superiority order of, green manure > City waste > farmyard manure ( FYM ) and the N % mineralization were in superiority order of, green manure > farmyard manure> City waste. The high amounts of the mineralized C and N were given to the soil by green manure in a short time' but the lo wer amounts were given to the soil by FYM and City waste in a long time. It was determined that the boron concentrations up to 0.5 ppm activated the C-mineralization of three organic mat ters. But C-mineralization of PYM was affected in a different way than green manure and city waste. A regular relationship could not determined between PYM and boron concentrations of soils. When green manure was added to soils, the 'amounts of NH.-N» 'changed irregulary with boron concentration. It was determined a relationship between boron levels and NH* - N45 contents of soils with city waste. But it was not determi - ned in FYM.A regular relationship was found between NO,-N contents and boron concentrations, in soils with city waste and FYM. But it was not found in soils with green manure. Ge nerally the boron concentrations up to 0.5 ppm activated the mineralization of H and C, but higher levels than 0.5 ppm B negatively affected the mineralizations of these elements, a little bit.