Meslek lisesinde proje tabanlı öğrenme (Salihli İMKB Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi örneği)
Project based learning approach to teaching geometry in the implementation of the IMKB Salihli Anatolian Technical High School, High School Vocational Technical High School and Industry
- Tez No: 245725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ MERT UYANGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma ile Proje Tabanlı Öğrenme yaklaşımının ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin ?Geometri? dersi ?Üçgenler? ünitesinin ? Dik Üçgen ve Pisagor Bağıntısı? konusunun öğrenci başarısına, öğrenci tutumlarına etkisi ve öğrencilerin Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı'nın uygulanmasına ilişkin görüşleri araştırılmıştır. Çalışma Salihli İMKB Anadolu Teknik Lise Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü'nde yürütülmüştür. Araştırma tek grup ön test son test deneysel desen modeline göre tasarlanmıştır. Araştırma ortaöğretimde 10.sınıf da öğrenim gören 21 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır.Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı Geometri dersinde ?Üçgenler? ünitesinin ?Dik Üçgen ve Pisagor Bağıntısı? konusunda bir senaryo çerçevesinde öğrencilerin bir bahçe düzenlemesi ve inşa etmeleri planlanmış; bu doğrultuda öğrencilere çalışmayla ilgili mesleki rol dağılımı yapılmıştır. Bu roller çerçevesinde geometri, biyoloji, coğrafya, meslek hesapları dersleri ile bağlantı kurulmuş ve çalışma bu disiplinlilerin iş birliği içerisinde çalışması şeklinde 9 hafta boyunca devam ettirilmiştir.Öğrencilere uygulama öncesi ve sonrası, ?Dik Üçgen ve Pisagor Bağıntısı? konusu ile ilgili başarı testi ön- son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin Matematik dersine yönelik tutumlarını belirlemek için Baykul (1999) tarafından geliştirilen Matematik Dersi Tutum Ölçeği de uygulanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda toplanan veriler, verilerin özelliklerine uygun istatiksel analiz teknikleri kullanılarak bilgisayar ortamında SPSS-11,0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde istatistikî metotlardan Wilcoxon Eşleştirilmiş iki örneklem testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde 0,01 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Öğrencilerin öğrenme sürecine ilişkin görüşlerine ait veriler ise Yurtluk tarafından geliştirilen görüşme formu ile toplanmıştır.Yapılan deneysel çalışmada, Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımına dayalı öğretimin uygulandığı öğrencilerin 10. Sınıf ?Geometri? dersinin ?Dik Üçgen ve Pisagor Bağıntısı? konusundaki ön- son test başarı puanlarının arasındaki ilişki incelenmiştir. Edilen sonuçlara göre, öğrencilerin, uygulamadan önce ve sonra yaptıkları başarı testine ilişkin puanlar arasındaki fark 0,01 anlamlılık düzeyinde önemli bulunmuştur(Z= -4,026; p=0,000
Özet (Çeviri)
With this research, the effects of Project Based Learning Approach on the process of Geometry course of tenth grade students? success, students? attitude and ideas of students for the applying of the Project Based Learning Approach research were investigated. The study performed in Salihli İMKB Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi. The study was planned according to the an only group having an experimental design with pre-test and post-test. The study was applied on 21 high school students who were in the 10th grade Quantitative and Qualitative methods were used together during the study process.Project Based Learning Approach in ?Geometry? subject was applied on a garden regulation and building about ?Triangle? unit of ?Upright Triangle and Relation of Pythagoras? subject, in the direction of this vocational role distribution was done for students about the study. The relations with Geometry, biology, geography and Vocational Subjects were connected and the study performed in the connection with these disciplines during nine (9) weeks.Before and after the application, an achievement test about ?Upright Triangle and Relation of Pythagoras? was applied to students as a pre-test and post-test. Also, attitude Scale towards Mathematics course (which was developed by Baykul 1999) was applied to the students to determine their attitudes towards Mathematics course. The data gathered for the aim of research are analyzed with statistical analysis techniques which are suitable for the characteristics of the data on computer SPSS-11.0 programme. In the anaysis of the data one of the statistical methods. Wilcoxon paired two sample test was used. In the anaysis of the gathered data 0.01meaningfull level is assumed. The data about the students? opinions about the learning process were gathered with the interview form which was developed by Yurtluk.In the constructed experimental study, the relationship between the scores of pre-post test about ?Upright Triangle and Relation of Pythagoras ? in the 10th grade ?Geometry? course of the students who applied Project Based Learning are examined. According to the gained results, the difference between the scores of the success test relating the students did before and after the apply is concluded 0.01significant meaningful level(Z=-4,026; p=0,000