Hardal yağı biyodizelinde farklı karışım oranlarının dizel motorlarda performansa etkisi
The effect of the different mustard oil biodiesel blending ratios on diesel engines performance
  1. Tez No: 245759
  2. Yazar: TANZER ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, yabani hardal tohumunun ve bundan vidalı pres yardımıyla elde edilen ham yağın fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Bu yağdan transesterifikasyon yöntemi ile yabani hardal yağı metil esteri (YHME) üretimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen B100 formundaki biyodizeli hacimsel olarak %20 ve %2 oranında motorinle karıştırarak, B20 ve B2 formunda yakıtlar elde edilmiştir. Bütün bu (B100, B20 ve B2) yakıtların fiziksel, kimyasal ve yakıt özellikleri belirlenmiştir.Elde edilen yakıtlar, dört zamanlı, 3 silindirli, 60 BG, direkt püskürtmeli TÜMOSAN 3D 29T dizel bir motorda denenerek motorin ile karşılaştırılmış ve moment, güç, yakıt tüketimi, motor gürültü değerleri ve duman koyuluğu incelenmiştir.B100, B20 ve B2 yakıtları kullanıldığı zaman, motorinle mukayese edildiğinde, bütün yakıtlarda maksimum moment 1200 1/min'de gerçekleşip; B100'de %2.39, B20'de %0.81 artış görülmüş, B2'de ise değişim olmamıştır. Maksimum güç ise bütün yakıtlarda 2500 1/min'de, motorine göre; B100'de %5.64, B20'de %2.64 artış görülmüş, B2'de ise değişim olmamıştır. Maksimum güçte B100 kullanılmasıyla, özgül yakıt tüketiminde motorine göre %2.86 artış görülmüş, B20 ve B2 yakıtlarında ise sırasıyla %1.80 ve %2.84 azalma görülmüştür. Motorin, B100, B20 ve B2 yakıtları ile yapılan denemelerde en yüksek toplam verim sırasıyla 1300 1/min'de %34.348, 2000 1/min'de %36.103, 1200 1/min'de 36.911 ve 1200 1/min'de %34.565 olarak belirlenmiştir. Motor gürültü değerleri B100 ve B20 yakıtları kullanılmasıyla motorine göre, belirli devirlerde yükselme ve azalmalar göstermiş, B2 yakıtı kullanıldığında ise diğer yakıtlara göre, bütün devir sayılarında azalma görülmüştür. Duman yoğunluğu bütün devir sayılarında, motorine göre, karışım oranları arttıkça daha fazla azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and chemical properties of wild mustard seed and its screw pressed oil were determined. Wild mustard oil methyl esters (WMME) were produced from this oil by transesterification. B20 and B2 type fuels were formed by mixing B100 type biodiesel with diesel fuel in 20% and 2% rates in volume. Physical, chemical and fuel properties of fuels (B100, B20 and B2) were determined.The fuels obtained were practiced in a four-stroke, 3-cylinder, 60 BG, direct injection TÜMOSAN 3D 29T diesel engine and were compared with diesel fuel from the torque, power, fuel consumption, engine noise and exhaust smokiness point of view.When B100, B20 and B2 fuels were used maximum torque occurred at 1200 1/min for all fuel types, B100 showed 2.39% and B20 showed 0.81% increase comparing to diesel fuel, while B2 showed the same values. All of the fuels showed maximum power at the 2500 1/min, B100 and B20 showed 5.64% and 2.64% increase, respectively, while B2 didn?t show any difference. When B100 used at maximum power, there was 2.86% increase in specific fuel consumption and B20 and B2 fuels showed 1.80% and 2.84% decrease, respectively. In the studies with diesel fuel, B100, B20 and B2 fuels, the highest total yield were determined as 34.348% at 1300 1/min, 36.103% at 2000 1/min, 36.911% at 1200 1/min and 34.565% at 1200 1/min, respectively. Engine noise values had showed increases and decreases in some numbers of revolutions in comparison to diesel fuel with the use of B100 and B20 fuels. There was decrease in all of the numbers of revolutions when B2 fuel was used, when compared to the other fuels. With increasing mixing rates, exhaust smokiness values at all numbers of revolutions showed more levels of decreases than diesel fuel.