Siyah hardal (Brassica nigra) ve ısırgan tohumu (Urtica dioica) yağlarının gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, sindirim enzim aktivitesi ve bağışıklık yanıt üzerine etkileri
Effects of black mustard seeds (Brassica nigra) and nettle seed (Urtica dioica) oils on growth performance, digestive enzyme activity and immune responses of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 691492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, siyah hardal (Brassica nigra) ve ısırgan tohumu (Urtica dioica) yağlarının gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, sindirim enzim aktiviteleri ve bağışıklık tepkileri üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca çalışmanın sonunda balıklara intraperitonal olarak Aeromonas hydrophila ile enjekte edilmiş ve 14 gün boyunca balıkların yaşama oranları kaydedilmiştir. Bu amaçla balıklar siyah hardal (%0 (Kontrol), %0.5 (SH0.5); %1 (SH1); %2 (SH2) ve ısırgan otu tohumu yağı içeren yemlerle (%0 (Kontrol), %0,5 (IY0.5) %1 (IY1) ve %2 (IY2)) 60 gün boyunca belenmişleridir. Çalışmanın 30. ve 60. günlerinde balıklardan kan ve doku (böbrek, bağırsak ve mide) örnekleri alınarak sindirim enzimlerindeki ve bağışıklık tepkilerindeki değişimler incelenmiştir. Amilaz, çalışmanın 30. gününde kontrole göre IY gruplarında artmıştır (P0,05) diğer tüm gruplarda önemli ölçüde azalmıştır (P0,05). Çalışmanın sonunda, tüm grupların miyeloperoksidaz aktivitesi, kontrole kıyasla önemli ölçüde artmıştır (P0,05). Ancak tüm IY gruplarında çalışmanın 60. gününde IL-8 gen sunumu artışı tespit edilmiştir (P0,05). IL-10, çalışmanın 30.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of black mustard (Brassica nigra) and nettle seed (Urtica dioica) oils on growth performance, digestive enzyme activities and immune responses in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were investigated. Also, at the end of the study, the fish were injected intraperitoneally with Aeromonas hydrophila and the survival rates of the fish were recorded for 14 days. For this purpose, fish were fed diet containing different doses of black mustard and nettle seed oil at the rate of 0% (Control), 0.5% (SH,5); 1% (SH1); 2% (SH2) for black mustard and 0% (Control), 0.5% (IY0.5) 1% (IY1) and 2% (IY2) for nettle seed during 60 days. On the 30th and 60th days of the study, blood and tissue (kidney, intestine and stomach) samples were taken from the fish and the changes in digestive enzymes and immune responses were examined. Amylase was increased 30th day of the study in IY groups compared to control. No differences were observed at the end of the study. Trypsin was elevated in all sampling time in all experimental groups compered to control (P0.05). Pepsin was increased in IY groups on 30th day of the study compared to control (P0.05) and all the other groups were significantly decreased (P0.05). at the end of the study, all groups myeloperoxidase activity was significantly increased compared to control (P0.05).