Farklı meyve çeşidi ve iriliğine sahip kükürtlenmiş kayısı kurularında H2O2 uygulamasının SO2 (kükürt) kalıntısına etkisi
The effect on the residue of SO2 (sulphur) of H2O2 applied to sulphured dried apricots in different fruit size and varieties
  1. Tez No: 245775
  2. Yazar: YASEMİN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ELGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada farklı meyve çeşidi ve iriliğine sahip kükürtlenmiş kayısı kurularında H2O2 uygulamasının SO2 kalıntısına etkisi araştırılmıştır. Meyve çeşidi olarak Hacıhaliloğlu, Kabaaşı, Soğancı ve Çöloğlu meyve iriliği olarak TSE 485 standardında belirtilen 4 kayısı boyutu tercih edilmiştir. Uygulama 50oC'deki % 1 ve % 2'lik konsantrasyonlardaki H2O2 çözeltisine 30, 60, 90 ve 120 sn sürelerde daldırmayla şeklinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect on the residue of SO2 (sulphur) of H2O2 applied to sulphured dried apricots in different fruit size and varieties was investigated. Hacihaliloglu, Kabaasi, Soganci and Cologlu as the apricot varieties and four sizes mentioned in the standard of TSE 485 as the fruit size were used in this research. For this aim, sulphured dried apricots were dipped into the solution containing 1% and 2% H2O2 at 50oC for 30, 60, 90 and 120 sec periods.