Bazı incir çeşitlerinin Kahramanmaraş ili ekolojik koşullarında gelişimleri ve meyve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the development of some fig varieties and fruit quality properties under the ecological conditions of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 574742
  2. Yazar: AYNUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF NİKPEYMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma kapsamında; yurt içinde ticari olarak değer taşıyan ve yüksek ihracat potansiyeline sahip bulunan üç farklı standart incir çeşidi (Sarılop, Sultan Selim, Bursa Siyahı) ve Kahramanmaraş iline özgü Abbas genotipi ele alınmıştır. Çalışma 2016 ve 2017 yıllarında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi deneme alanında yetiştirilen standart incir çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada temel bazı fenolojik ve morfolojik ölçümler yapılmış, meyve kalite özellikleri ile kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, meyve boyutları, şekli, bakımından kabuk ve iç rengi, kabuk kalınlığı, kabukların soyulma durumu, meyvenin kimyasal özellikleri vb özelliklerin çeşitlere ve yöneye (doğu, batı, güney, kuzey) göre değişimi ortaya konulmuştur. Çalışmada yer alan genotip ve çeşitlerin Temmuz sonu-Ağustos başında olgunlaşmaya başladığı ve olgunlaşma yoğunluğunun Eylül başında olduğu belirlenmiştir. İlk yapraklanma Mart sonunda gerçekleşirken, yellop (ilkbahar ürünleri) ürünleri Nisan sonu, iyilop (yaz) ürünleri ise Mayıs sonu - Haziran başında gözlenmiştir. Genel olarak en uzun ve en geniş yaprak ayası Abbas genotipinde görülürken en küçük yaprak boyutları ise Sultan Selim çeşidinde saptanmıştır. Meyve ağırlığı, meyve iriliği meyve rengi ve pH değeri en üstün nitelikte meyvelerin Sarılop ve Abbas incirlerinde görüldüğü, SÇKM değeri bakımından en yüksek oran Sultan Selim (%25.87) çeşidinde saptanmıştır. Bursa Siyahı meyve iç ve dış rengi bakımından diğer 3 çeşitten ayrılmış ve farklı bir istatistiksel grupta yer almıştır. Ayrıca yöneylerin meyve ağırlığı, meyve sapı uzunluğu, meyve genişliği, meyve uzunluğu, meyve ostiol açıklığı üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğu da tespit edilmiştir. Ağaçların batı yönünde oluşan meyvelerin boyut ve ağırlık bakımından en yüksek kuzey yönünde oluşanların ise en düşük değere sahip olduğu görülmüştür. Meyve kabuk kalınlığı ve meyve rengi ölçüm sonuçlarında da benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçların tersine boyun uzunluğu ağaçların kuzey kesimlerinden toplanan meyvelerde daha yüksek bulunmuştur. Farklılık istatistiksel olarak da (P≤0.05) anlamlı çıkmıştır. Çalışma sonuçları bir bütün olarak ele alındığında ve sonuçlar önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında denemede yer alan Sarılop, Sultan Selim ve Bursa Siyahı çeşitleri ve Abbas genotipi için Kahramanmaraş ilinin genel olarak uygun koşullara sahip olduğu sonucuna varılmıştır. İlin incir yetiştiriciliği için son derece uygun koşullara sahip olduğu bu çalışmayla da ortaya çıkarılmıştır. Ancak bölgenin incir üretimi yönüyle potansiyelinin ortaya çıkarılması için daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three standard fig cultivars (Sarılop, Sultan Selim, Bursa Siyahı) and Abbas genotype specific to Kahramanmaras province, which are commercially valuable in Turkey and have high export potential, were studied within the scope of the study. The study was carried out on standard fig cultivars grown in Kahramanmaras Sutcu Imam University experimental areas in 2016 and 2017.In the study, some basic phenological and morphological measurements were made, and fruit quality characteristics and chemical properties were determined. In addition, the differences in fruit size, shape, skin and inner color, skin thickness, peel statue of skin, chemical properties of the fruit, etc. according to the variety and the fruit collection direction (east, west, south and north) were revealed. The genotypes and varieties included in the study began to mature in late July-early August, and the intensive maturation was observed at the beginning of September. While the first foliation occurred at the end of March, the spring fruits were observed in late April, and summer fruits were observed in late May-early June. In general, the longest and widest leaf blade was seen in the Abbas genotype while the smallest leaf sizes were determined in Sultan Selim cultivar. In terms of fruit weight, fruit size, fruit color and pH, the highest quality fruits were observed in Sarılop and Abbas, and the highest ratio of water-soluble solids with %25.87 was found in Sultan Selim cultivar. Bursa Siyahı is separated from the other 3 varieties in terms of internal and external color of the fruit and took part in a different statistical group. It was also found that the fruits collection direction were had a limited effect on fruit weight, fruit stem length, fruit width, fruit length, fruit ostiol gap. It was observed that the fruits formed in the west direction of the trees had the highest value in terms of size and weight and the ones that formed in the north direction had the lowest value. Similar results were obtained in measurement of fruit skin thickness and fruit color. In contrast to these results, the lengths of the fruit necks were higher in the fruits collected from the northern part of the trees. The difference was statistically significant (P≤0.05) as well. From the results of current and the previous studies, it was concluded that Kahramanmaras province of Turkey has favorable conditions for Sarılop, Sultan Selim and Bursa Siyahı varieties and Abbas fig genotype. However, more detailed studies are needed to reveal the potential of the region in terms of fig cultivation. However, it was concluded that more detailed studies are needed to reveal the potential of the region in terms of fig production.