TİGEM Konuklar Tarım İşletmesi'ndeki esmer sığırların doğum ağırlığına ait fenotipik ve genetik parametre tahminleri
The estimation of phenotypic and genetic parameters for birth weight of brown swiss cattle reared in TİGEM Konuklar State Farm
- Tez No: 245779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma Konya iline bağlı Sarayönü İlçesi sınırlarında bulunan Konuklar Tarım İşletmesinde yürütülmüştür. Araştırmada Esmer ırk buzağılarda doğum ağırlığına ilişkin genetik ve fenotipik parametre tahminleri yapılmıştır. Araştırma materyalini oluşturan 543 buzağının doğum ağırlığı en küçük kareler ortalaması ile hesaplanmış ve 38.9 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was executed to the Konuklar State Farm in Sarayönü village in Konya province. In this research, It have calculated to genetic and phenotypic parameter estimates for birth weight in Brown Swiss calves. The least squares mean of birth weight was 38.9 kg that the research of material constituted for 543 calves.