7. sınıfta uygulanan rasyonel sayılarla ilgili etkinliklerin matematik kazanımlarını elde etmeye etkisi
The effect of rational number activities on 7th year students? achievement in mathematics
  1. Tez No: 245780
  2. Yazar: BETÜL YENİTERZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma; yeni ilköğretim matematik dersi öğretim programında yer alan rasyonel sayılarla ilgili etkinliklerin 7. sınıf öğrencilerinin başarılarına olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya ilindeki iki adet şehir merkezi, bir adet ilçe ilköğretim okulu olmak üzere toplam 3 ilköğretim okulu oluşturmaktadır. Bu okullardan seçilen toplam üç öğretmen, belirlenen plan ve etkinlikleri uygulamıştır. Bu araştırma için uygulanan ön test, etkinlikler ve son test araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Araştırmada ön teste ve son teste toplam 185 öğrenci katılmıştır.Elde edilen veriler sonucunda, öğrencilerin paydaları aynı olan rasyonel sayıların toplama ve çıkarma işlemlerini daha kolay yapabildikleri, ancak payda eşitleme gerektiren işlemlerde sorun yaşadıkları görülmüştür. Öğrenciler rasyonel sayılarda çarpma işlemini, bölme işlemine göre daha rahat çözebilmiştir. Ayrıca öğrencilerin rasyonel sayıları kullanarak problem kurma ve çözmede de sorun yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of rational number activities in the new 7 th year primary mathematics curriculum on students achievement level. The sample is a total of 185 students, from 3 different primary schools in Konya. Two of the schools situated in the city center, 1 in the province. Three primary mathematics teachers are chosen from these schools. The teachers used specially constructed lesson plans and activities during the teaching. Before the teaching activities a pre-test and after the teaching activities a post-test have been applied.It has been found out that the students are better in addition and substraction operatıons at ratıonal numbers which have the same denominations. But students have problems about operations that necessitate equation denominations. When compared multiplication and division operations, students have solved multiplication operations easily. In addition, it has been found that the students have difficulties in posing and solving problems, about rational numbers.