Cam kumaş takviyeli delikli SMC kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the mechanical properties of e-glass fabric reinforced SMC around hole on fiberglass reinforced composites materials
  1. Tez No: 245788
  2. Yazar: YAŞAR KARACAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, E-Cam/Polyester malzemeden imal edilmiş delikli SMC ve Delikli SMC+Cam Kumaş malzemenin mekanik özellikleri ve yorulma hasar davranışları incelenmiştir. Bu çalışma Zwick Z010 çekme testi cihazında yapılmıştır. Deneyler ASTM D-3039 standardına uygun olarak çekme, ASTM D 3479 standardına uygun olarak yorulma testi şeklinde yapılmıştır. Yorulma deneyi R= 0.05 gerilme oranı ve 0.75 Hz frekansta gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical properties and fatigue damage behaviour of SMC with hole, that?s produced form glass-polyester material and SMC with hole + glass fabric material are investigated. This study was done on Zwick Z010 instrument. Test methods were done as strain suitable for ASTM D-3039 standard, and as fatigue tests suitable for ASTM D 3479 standard. Fatigue test was done at R=0,05 stress ratio and 0,75 frequency.