Akkaraman kuzuların yağ asidi bileşimi ve CLA içerikleri üzerine farklı besleme yöntemlerinin etkisi
Effects of different feeding methods on fatty acid composition and CLA content of Akkaraman lambs
- Tez No: 245789
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Zooloji, Biochemistry, Physiology, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, Akkaraman kuzuların farklı bölgelerinin yağ asidi bileşimi ve konjuge linoleik asit (CLA) üzerine besleme yöntemlerinin (anne sütü, konsantre yem ve mera) etkisi araştırılmıştır. Türkiye'de en yaygın olarak bulunan koyun ırkı olan Akkaraman sürüsünden alınan kırkbeş baş erkek süt kuzusu, doğumdan sütten kesime kadar temel olarak anne sütü ile beslenmiş, ortalama 25 kg canlı ağırlığında ve üç aylık iken üç eşit gruba ayrılmıştır. Bu süt kuzularının birinci grubu üç aylık iken kesilmiştir (süt kuzuları). İkinci grup daha sonra üç ay süreyle konsantre yem ve 150 g/gün kuru yonca otu ile beslenmiş ve altı aylık iken kesilmiştir (yem kuzuları). Üçüncü grup daha sonra üç ay süreyle merada otlatılmış ve altı aylıkken kesilmiştir (mera kuzuları).Kuzuların çeşitli bölgelerinin yağ asidi bileşimi ve CLA'sı besleme yöntemlerinden etkilenmiştir. Mera kuzuları diğer gruplara göre (omental hariç) daha fazla toplam CLA, toplam ?3 ve ?3/?6'ya sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of feeding methods (maternal milk, concentrate feed and pasture) on fatty acid composition including conjugated linoleic acid (CLA) of different body parts of Akkaraman lambs were investigated. From same flock, forty-five male Akkaraman suckling lambs, the most common lamb breeds in Turkey, were fed mainly maternal milk from birth to weaning and then were divided into three groups at three months of age with an average live weight of 25 kg. One group of the suckling lambs were directly slaughtered at three months of age (suckling lambs). Second group were fed concentrate together with 150 g/day alfalfa for a period of three months and slaughtered at six months of age (concentrate feed lambs). The third group were allowed to graze a natural pasture for a period of three months and slaughtered at six months of age (pasture lambs).Fatty acid composition and CLA of different body parts of lambs were effected by feeding methods. Pasture lambs contained significantly more total CLA, total ?3 and ?3/?6 ratio have been compared to that of other groups (except omental).