Düzlemsel iletim hatlarının elektriksel parametrelerinin hesaplanması ve bilgisayar destekli filtre tasarımı
Computing electrical parameters of planar transmission lines and computer-aided filter design
- Tez No: 245801
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARPUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada düzlemsel iletim hatlarının elektriksel parametrelerinin hesaplanması ve mikrodalga filtre tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ?Quasi-Statik Analiz Metodu? ve ?Araya Girme Kaybı Metodu? kullanılarak Visual C#.Net ve Borland Delphi tabanlı yeni bir görsel paket program hazırlanmıştır.Bölüm 1'de ilk olarak konu ile ilgili kısa bir tarihçe verilmiştir ve düzlemsel iletim hatlarının elektriksel parametrelerinin hesaplanması ve filtre tasarımı için mikrodalga literatüründeki mevcut metotlar ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Daha sonra bu metotlar içerisinden; yeni paket programın esaslarını oluşturmak için bir metot belirlenmiştir.Bölüm 2'de düzlemsel iletim hatlarının elektriksel parametrelerinin analizinde bir Quasi-statik analiz metodu olan ?Konform Dönüşüm Metodu? kullanılarak yeni paket program için formülasyonlar toparlanmıştır.Bölüm 3'te ilk olarak Araya girme kaybı metoduyla Butterworth, Chebyshev ve Eliptik karakteristikli frekans cevapları için prototip alçak geçiren filtre eleman değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra prototip alçak geçiren filtre eleman değerleri gerçek filtre eleman değerlerine dönüştürülmüştür.Bölüm 4'te yeni paket program ayrıntılı bir biçimde tanıtılmıştır. Bölüm 5'te ise bu paket programın yazılım aşamasında kullanılan programlardan bahsedilmiştir. Son olarak Bölüm 6'da bu çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, microwave filter design and computing electrical parameters of planar transmission lines have been implemented. For this purpose, a new visual packet programme based on Visual C#.Net and Borland Delphi has been developed by using ?Quasi-Static Analysis Method? and ?Insertion Loss Method?.In Section 1, firstly, a short history of the subject has been presented, and, current methods in microwave literature for computing electrical parameters of planar transmission lines and filter design have been examined in detail. Then, a method is determined out of these methods in order to produce the principles of the new packet programme.In Section 2, formulas have been formed for the new packet programme by using ?Conformal Mapping Method?, a Quasi-static analysis method to analyze the electrical parameters of planar transmission lines.In Section 3, firstly, element values of lowpass prototype filter for frequency responces having Butterworth, Chebyshev and Eliptic characteristics have been computed by using Insertion loss method. Then element values of lowpass prototype filter have been transformed into element values of real filter.In Section 4, the new packet programme is introduced in detail. In Section 5 programmes used in the process of software of this packet programme have been mentioned. Finally in Section 6, the results of this study have been discussed.