Dokuma kumaşların konfor özellikleri üzerine bir araştırma
A research about comfort properties of wowen fabrics
- Tez No: 245800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde insanların tekstil malzemesinden beklentileri artarken dokuma kumaşlardan beklenen konfor özellikleri de giderek artmaktadır. Dokuma kumaşların konfor özelliklerine etkisi olan parametrelerin belirlenmesi ve bu parametrelerin deneysel yollarla kumaştaki etki derecesinin ortaya konulması oldukça önemlidir.Konforun en çok arandığı yerlerden bir kısmı da banyo, havuz, deniz ve hamamlardır. İnsanlar rahatlamak için gittikleri bu ortamlarda kullandıkları tekstil malzemelerinin de bu rahatlık ve konfor ortamını bozmamasını istemektedirler. Bu bakımdan bu çalışmada havlu, bornoz vs. de kullanılan ilmeli dokuma yapıların konfor özelliklerinin belirlenmesi ve artırılması yolları ele alınmıştır.Bu çalışmada, farklı lif tiplerinden elde edilmiş ipliklerle, farklı hav yüksekliklerinde, farklı örgülerde dokunup bir kısmı terbiye işlemi gören kumaşların konfor parametreleri ölçümü yapılmıştır. Amaç havlu ve bornoz için üretilen dokuma kumaşlar için oldukça önemli olan hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, su emme hızı gibi konfor parametrelerinin optimum değerlerini tespit ederek, en mükemmel konforu sağlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays when people?s expectances from textile materials are increasing, comfort properties which are expected from fabrics are gradually increasing. Determination of parameters that woven fabrics effect to comfort properties and exhibition with experimental ways of these parameters effects degree on fabric are very important.Part of lands where are most searched comfort are baths, pools, seas and hammams. In these ambients where are people go for relax, people want to textile materials which are using from people, don?t change this ease and comfort ambient. In this regard in this work approached determining and increasing ways of comfort properties of wovens with loops which are use for towel, bathrobe etc.In this work, the measurments of woven fabrics, which are produced from yarns from different types of fibers in different pile?s heights, in different plaits and some of them use in finishing process have been made. The aim is to determine much important optimum values of comfort parameters, like air permeability, water vapour permeability and velocity of soaking water, and to provide the ideal comfort.