bvp BK uzayları ve matris dönüşümleri üzerine
On bvp BK spaces and matrix transformations
- Tez No: 245810
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SARIGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezde, uzayları ile bazı BK- uzayları arasındaki matris dönüşümleri ile kompakt operatörler incelenmiştir.Birinci bölümde sonraki bölümler dikkate alınarak bazı temel kavram ve teoremler ifade edilmiştir.İkinci bölümde (bvp) uzayının beta duali ve bazı matris sınıflarını karakterize eden Malkowsky, Rako?evi? ve ?ıvkovi? (2002) tarafından yapılan teoremlerinin ispatları verilmiştir.Üçüncü bölümde çokça faydalandığımız Hausdorff kompaktsızlık ölçüsünün temel teoremleri ile bir sonsuz matrisin bvp uzayları ile bazı BK- uzayları arasında kompakt operatör olmasını karakterize eden teoremlerin ispatları detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis consisting of three chapters, the matrices and compact operators between the spaces and BK- spaces are studied.In the first chapter, by considering subsequent chapters, some basic concepts and theorems are stated.In the second chapter, the proofs of theorems of Malkowsky, Rako?evi? and ?ıvkovi? (2002) characterizing beta duals of (bvp) space and some class of matrices are given.In the third chapter, with theorems that we make use of so much, stating the basic properties of Hausdorff measure of noncompactness, the theorems characterizing an infine matrix to be compact operator between the spaces bvp and some BK- spaces, are given in detail.