Bilinen BK uzayları ile bv^p dizi uzayı arasındaki matris dönüşümleri
Matrix transformations between the sequence space bvp and certain BK spaces
  1. Tez No: 266295
  2. Yazar: HACER BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısma, altı bölümden olusmaktadır. Ilk bölümde, çalısma için gerekli temeltanım ve teoremler verildi. Ikinci bölümde; Malkowsky ve ark. (2002) tarafındantanımlanan, bvp (1 < p < 1) dizi uzayı kavramı ele alındı. Ayrıca, bu diziuzayının bazı lineer ve topolojik özellikleri incelendi ve Schauder bazı ele alındı.Çalısmanın üçüncü bölümünde, bu dizi uzayının Beta-duali ile ilgili teoremin ifadeve ispatı verildi. Çalısmanın dördüncü bölümünde ise, Malkowsky ve ark.(2002)tarafından karakterize edilen matris dönüsümleri ile ilgili teoremlerin ifade veispatları verildi. Çalısmanın besinci bölümünde, bilinen BK uzayları ile bvp diziuzayı arasındaki bir matris dönüsümünün, kompakt bir operatör olması için gerek veyeter sartları vermek için non-kompaktlık Haussdorff ölçümü kullanıldı. Çalısmanınson bölümünde, sonuç verildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of six chapters. In the first chapter, the necessary basic definitionsand theorems for this study are given. In the second chapter, the concept of sequencespace bvp (1 < p < 1) presented by Malkowsky et al. (2002) is studied. Also, somelinear and topological properties of this sequence space are analyzed and a Schauderbasis of this sequence space is given. In the third chapter, the expression and proofof the theorem related with the Beta- dual of this sequence space. The expressionand proof of the theorems related with matrix transformations characterized byMalkowsky et al. (2002) are given in the fourth chapter. In the fifth chapter of thisstudy, the Hausdorff measure of noncompactness is applied to give necessary andsufficient conditions for a matrix map between the sequence space bvp and certainBK spaces to be a compact operator. And finally, the result is given at the lastchapter of the study.