Lineer kinetik denklem için ters problemin yaklaşık çözümü için bir sembolik algoritma
A symbolic algorithm for the approximate solution of inverse problem for linear kinetic equation
  1. Tez No: 245818
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gerekli temel tanım ve teoremler, Hadamard ve Tikhonov anlamında iyi ve kötü konulmuş problemler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Lineer Kinetik Denklemler için ters problemin varlığı, tekliği, kararlılığı incelenmiştir. Son bölümde ise Ters Problemin yaklaşık çözümünü elde etmek için bir sembolik algoritma geliştirilmiştir. Bu sembolik algoritmada Maple 10 esas alınarak bir bilgisayar programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. In the first section, some essential definitions and teorems, information about a well posedness of a problem in Hadamard and Tikhonov sense are given. In the second section, existence, uniqueness and stability of the approximate solution of inverse problem for Linear Kinetic equation are proven. In the last section, symbolic algorithm is constructed for the approximate solution of inverse problem and a computer program is written via Maple 10. To demonstrate the feasibility of the proposed algorithm, same numerical experiments are performed.