Zamana bağlı kinetik denklem için bir lineer olmayan ters problemin çözülebilirliği ve sayısal çözümü
Solvability of a non-linear inverse problem for the non-stationary kinetic equation and a numerical solution
- Tez No: 245819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gerekli temel tanım ve teoremler, Hadamard ve Tikhonov anlamında iyi ve kötü konulmuş problemler, Galerkin metodu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde zamana bağlı kinetik denklem için bir lineer olmayan ters problemin yaklaşık çözümünün varlığı, tekliği ve kararlılığı incelenmiştir. Son bölümde ise ters problemin çözüm algoritması incelenmiştir .
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. In the first section, some essential definitions and teorems, information about a well posedness of a problem in Hadamard and Tikhonov sense, Galerkin method are given. In the second section, existence, uniqueness and stability of the approximate solution of the solvability of a non-linear inverse problem for the non-stationary kinetic equation are shown. In the last section, algorithm of solving the inverse problem are shown.