Analysis of profiled ring rolling
Profilli ovalamanın analizi
  1. Tez No: 245836
  2. Yazar: MEHMET HALİL AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ERMAN TEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tornalama ile üretilen rulman bileziklerinin ovalama ile yapılması amaçlanmaktadır. Soğuk metal şekillendirme prosesi olan profilli ovalama ile imal edilen rulmanın ömrünün daha uzun olacağı tahmin edilmektedir. Soğuk metal şekillendirme proseslerinin genel bir özelliği olarak malzeme sertliği, dinamik yüklemelere dayanımı, yüzey kalitesi daha iyi olacaktır. Bu özellikler sayesinde ömrünün uzayacağı düşünülmektedir. Soğuk şekillendirmenin nihai ürüne uygulanmaya çalışılması, basitleştirilmiş simülasyon modelleri ve üç boyutlu profilli ovalamanın simülasyonu ile yapılan deneylerin sonuçlarının karşılaştırılası çalışmalarını içermektedir. Ovalama işlemi ile profildeki kapak yuvası gibi ayrıntıların doldurulması çok zordur. Bundan dolayı profile uygun bir ön şekil verilmesi amaçlanmıştır. Tornalama ile yapılacak olan bu ön şekil, sonlu eleman analizleriyle bilgisayar ortamında denemeler yaparak, tespit edilecektir. Çalışma sonucunda soğuk ovalama ile nihai profil şeklinin verme işlemi özgün bir üretim prosesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Bearing outer rings are aimed to be produced by profiled ring rolling instead of turning. Bearing rings produced by profiled ring rolling as a cold metal forming operation, is anticipated to have longer fatigue life. Material hardness, resistance to dynamic loading and surface quality are good advantages for cold formed products. These advantages shall lead to longer life for bearings. Application of cold roll forming to the final shaped product includes studies such as creation of simplified simulation models, making three dimensional simulations and experiments to verify the results. Details of the bearing ring is a challenging process to be directly filled by workpiece during rolling. Therefore, a special shaped preform is needed for each final product. This preform shape is to be manufactured by turning by shape and dimensions acquired from trials made with simulation models. Production of full profiled bearing rings will be an original production method.