Bazı yeni 1,2,4-triazol-5-on bileşiklerinin mikrodalga yöntemiyle sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis of some novel 1,2,4-triazole-5-one compounds by using microwave technique and identified their structure
- Tez No: 245845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHİTTİN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada önce bazı ester karbetoksihidrazon'ların bir primer aromatik amin olan p-tert-butilanilin ile reaksiyonundan bu sistemlerde yeni kullanılan mikrodalga teknikle su çözücüsünde reaksiyonundan 5'i yeni biri literatürde kayıtlı 6 3-alkil(aril)-4-aril-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on'lar(15-20) sentezlenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde yine bu sistemlerde ilk defa olmak üzere mikrodalga tekniğiyle ilk kısımda elde edilen bileşiklerin asetillendirilerek 5 yeni asetil türevi bileşik elde edilmiştir(21-25).Çalışmada elde edilen yeni bileşiklerin yapı aydınlatılmaları için IR, 1H NMR ve Elementel analiz spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the reactions of some ester carbethoxyhydrazones with p-tert-buthylanilin by using microwave heating in water that this reaction is a new method to prepare 3-alkyl(aryl)-4-aryl-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-ones(5 new compounds)(15-20).In the second chapter by using microwave heating as a new method the reactions of compounds(15-20) with acetic anhydride are obtained 5 new acetyl derivatives(21-25).The structers of newly synthesized 10 compounds were identified using IR and 1H NMR spectroskopic methods.