Energy-based earthquake response analysis and design of reinforced concrete SDOF columns
Enerji esasli yöntemlerle deprem analizi ve tek serbestlik dereceli betonarme kolonların tasarımı
- Tez No: 245851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM YALÇIN, YRD. DOÇ. DR. ERDAL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Depremler Türkiye'de çok fazla can ve mal kaybına sebep olmuştur. Depremlerin karakteristikleri ve depremlerin yıkıcılığına dayanan yapıların yapılması konusu arştırmacıların motivasyonlarındna olmuştur.Bu çalışmanın amacı yapıların enerji esaslı sismik analizi ve betonarme elemanların enerji yutma kapasitelerini belirleyecek iki çözüm yöntemi çıkartmaktır. Yapıların sismik analizi depremlerin giriş ve plastik enerji istem spektraları aracılığıyla yapılmaktadır. Enerji spektraları direk olarak enerji formülasyonlarından elde edilmektedir. Enerji istem spektraları 4 farklı süneklik, 4 farklı zemin koşulu ve 5 farklı sismik şiddet için elde edilmiştir.Betonarme elemanların enerji yutma kapasitelerinin belirlenmesinde ise düşük-çevrimli yorulma analizne dayanan sabit genlikte çevrimsel yüklemeler kullanılmıştır. Genlik değerlerini belirlerken eleman ve kesitteki performans değerleri göz önüne alınmıştır. Elde edilen enerji yutma değerleri elemanın kritik kesitinde oluşan yığışımlı hasar bağlı olarak sınıflandırılmıştır.Geliştirilen çözüm yöntemleri, betonarme prekast yapıların depreme dayanıklı tasarımı için bir araya getirilmiştir. Enerji esaslı yöntemle elde edilen sonuçlar kuvvet ve yer değiştirme esaslı tasarım yöntemlerinin sonuçları ile karşılaştırılmış ve tatminkar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Earthquakes have claimed much more life and caused enormous financial damage in Turkey. It is the researchers? motivation to understand the characteristic of the earthquakes and to find out how to build the structures those resist the earthquakes? destructiveness.This study aims to develop two algorithms, (i) energy-based seismic analysis of the structures and (ii) determination of the energy dissipation capacities of the reinforced concrete columns.The seismic analysis of the structures was utilized by seismic input and plastic energy spectra. The energy spectra were directly derived from energy formulations. The energy demand spectra were established in terms of 4 different ductility level, 4 different site condition and 5 different intensity values.The energy dissipation capacities of the reinforced concrete members were determined by using constant amplitude reversed cyclic displacements. While assessing the amplitude levels, the member and the section performance limits were also cared. The computed energy dissipation values were also related to the cumulative damage occurrence of the critical section of the reinforced concrete member.The developed algorithms were combined in a proposed methodology for the earthquake resistant design of reinforced concrete precast buildings. The results of the energy-based design methodology were compared with the force- and displacement-based design methods and they were found satisfactory.