Absence epilepsy in Turkish patients: A novel gene at susceptibility locus 2q36 and the role of GABRG2
Türk hastalarında absans epilepsi: Yatkınlık bölgesi 2q36da yeni bir gen ve GABRG2'nin rolü
  1. Tez No: 245850
  2. Yazar: ÖZLEM YALÇIN ÇAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. S. HANDE ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İdyopatik absans epilepsiler (IAE) genetik temeli olan kompleks hastalıklardır. Çok sayıda IAE hastasında yapılan bütün genomu kapsayan iki büyük bağlantı çalışması 2q36 kromozom bölgesinin absans nöbetlerine yatkınlık oluşturduğuna işaret etmektedir. Absans epilepsi modeli Wag/Rij sıçanlarında da bütün genomu kapsayan bağlantı çalışması sintenik 2q33-37 bölgesinin kantitatif karakterdeki absans nöbetlerine bağlı olduğunu göstermiştir. 2q36 da aday iyon kanal genleri tarandığında mutasyona rastlanmamıştır. Diğer taraftan, birkaç hastada GABA reseptör altüniteleri ve Ca kanallarında mutasyon bulunmuştur. Günümüzde absans nöbetlerinin tüm patojenezinin hala bilinmediği görülmektedir. Bu çalışmada, 2q36 bölgesinin absans nöbetlerinde olası rolünü sorgulamak için 205 Türk absans hastası ve 219 sağlıklı kontrol örnekleri bir ilişkilendirme çalışmasında kullanılmıştır. Türk toplumunun haplotip blok yapısına dayanılarak 2q36 bölgesinde 160 kb'lık bölgeyi kaplayacak şekilde 10 tag SNP seçilmiştir. Hastalar sendrom ve nöbet tiplerine göre alt gruplara ayrılmıştır. Sonuçlar iki komşu SNP'in (rs7588807 ve rs2840128) JAE sendromu ile anlamlı bir ilişkisi olduğunu ve INHA geni içinde bulunan SNP rs7588807'nin GTCS nöbet tipi ile daha da yüksek anlamda ilişkili olduğunu göstermiştir. INHA geninin nokta mutasyonu ve qPCR analizleri birkaç hastada mutasyon/varyasyonlar ve en az 7 JAE hastasında 30-50 kb'lık bölgeyi kapsayan büyük bir delesyonun varlığını göstererek INHA geni ile epilepsi fenotipi arasındaki ilişkiyi desteklemiş ve JAE patojenezinden sorumlu yeni bir genin varlığını ortaya koymuştur. Delesyonun olduğu bölgede başka aday genlerin varlığı ise her bir aday genin, eğer varsa, epilepsi patojenezindeki rolünü ortaya çıkaracak daha ileri moleküler genetik analizlerinin önünü açmıştır. Bu çalışmada ayrıca, GABRG2'nin absans nöbetleri patojenezindeki rolü CAE hastalarında özellikle yeni kırpılma bölge mutasyon/varyasyonlarının varlığı gösterilerek desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Idiopathic absence epilepsies (IAE) are complex disorders mainly caused by genetic factors. Two major whole-genome linkage studies performed on many IAE samples pointed to chromosome 2q36 as a susceptibility locus for absence epilepsies. Whole genome linkage study on absence epilepsy model Wag/Rij rats, also showed the syntenic 2q33-37 region to be linked to the quantative trait of absence seizures. Candidate ion channel genes at 2q36 were screened but causative mutation could not be identified. On the other hand, mutations have been found in the subunits of GABA receptors and Ca channels in a few patients. At present, therefore, the complete picture of pathogenesis of the absence seizures is not known. In this study, to assess the possible role of 2q36 region in absence epilepsy, 205 Turkish absence patients and 219 healthy controls were used in an association analysis. Based on the haplotype block structure of the Turkish population in this region 10 tagSNPs were selected to cover the 160kb region at 2q36. The patients were subgrouped according to the syndrome and seizure types. The results revealed a significant association of two neighboring SNPs (rs7588807 and rs2840128) with JAE syndrome and even higher significant association with GTCS with the same SNP, rs7588807 that resided in the INHA gene. The point mutation and qPCR analysis of the INHA gene revealed mutations/variations in several patients and a large deletion that covered 30-50 kb in at least seven JAE patients supporting the association of INHA with the epilepsy phenotype and its establishment as a novel gene involved in the pathogenesis of JAE. The presence of other candidate genes in the deleted region paves the way for further molecular genetic analysis to reveal the role of each candidate gene in the pathogenesis of epilepsies, if any. The study further supports the role of GABRG2 in the pathogenesis of absence seizures by the identification of novel variations/mutations especially affecting the splice sites in CAE patients.